Jakie czynniki wpływają na wycenę dachu?

Cena dachu obejmuje znacznie więcej elementów, niż jego powierzchnia czy rodzaj zastosowanych materiałów. Jeżeli nie zainteresujemy się tą sprawą odpowiednio wcześnie, niektóre wydatki mogą zaskoczyć nas na dalszym etapie budowy. Dowiedz się, od czego zależy ostateczny koszt dachu.

Od czego zależą koszty położenia dachu?

Podstawowym czynnikiem determinującym wartość dachu jest oczywiście jego rozmiar. To właśnie on przesądza o ilości materiałów, które trzeba będzie wykorzystać. Określa on także czas, jaki trzeba będzie poświęcić na prace dekarskie. Istotną kwestię stanowi również ukształtowanie dachu – im bardziej jest ono złożone, tym więcej surowca będziemy potrzebować i tym bardziej czasochłonne będą poszczególne czynności.

Tu przechodzimy do sprawy niezwykle istotnej, czyli wynagrodzenia zatrudnionych dekarzy. Wielu z nas chętniej zdecydowałaby się na ekipę oferującą tanie usługi – w ten sposób ryzykujemy jednak, że zlecenie nie zostanie wykonane w pełni profesjonalnie. Jeżeli chcemy, by nasz dach został położony prawidłowo i posłużył nam bezawaryjnie przez wiele lat, warto zatrudnić ekipę nieco droższą, lecz złożoną z fachowców.

Kolejną kwestią wpływającą na kształt ostatecznej wyceny jest rodzaj pokrycia dachowego. Do wyboru mamy dachówki ceramiczne, bitumiczne, betonowe oraz z blachy. Każde z rozwiązań cechuje się określonymi zaletami. Wybór powinien jednak zależeć nie tylko od wytrzymałości danego wariantu, lecz także od architektury więźby dachowej. Np. dachówki ceramiczne, mimo że należą do produktów trwałych i atrakcyjnych wizualnie, ze względu na swój ciężar nie sprawdzą się w przypadku delikatniejszych konstrukcji.

Ostatnim czynnikiem, od którego zależą koszty budowy dachu, jest liczba i rodzaj elementów wykończeniowych. Mogą to być np. płotki przeciwśniegowe, kominki wentylacyjne, zestawy do komunikacji dachowej czy wyłazy umożliwiające wygodne i bezpieczne przedostanie się na dach. To, na jak wiele akcesoriów się zdecydujemy, jest przy tym zależne zarówno od naszych osobistych potrzeb, jak i stopnia wielkości i skomplikowania dachu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >