Czyszczenie dachu. Dachówka i blachodachówka

Aby dom wyglądał pięknie, raz na kilka powinno się umyć jego dach. Jednak należy to zrobić odpowiednio do pokrycia dachowego, jakie się na nim znajduje. Źle przeprowadzone mycie może uszkodzić nie tylko samo pokrycie, ale także inne elementy dachu, takie jak np.  ocieplenie. Co należy wiedzieć o myciu dachu?

Dach pokryty blachodachówką

Dach pokryty blachodachówką powinien być myty raz na kilka lat. Od razu po ułożeniu blachodachówki należy sprawdzić, czy na pokryciu nie ma żadnych większych rys. Jeśli się takowe pojawiły, trzeba zabezpieczyć je farbą renowacyjną. Jeśli tego nie zrobimy, przy działaniu wilgoci zmienią się ogniska rdzy, które z biegiem lat zaczną się powiększać. Podczas mycia woda powinna ściekać od kalenic w dół i na boki. Złym pomysłem jest polewanie blachodachówki wodą z węża, stojąc obok domu. Może ona dostać się pod arkusz i zalać ocieplenie. Pokrycia z blachodachówki nie powinno się też mocno szorować, aby go nie porysować. Jeśli na dachu zalega śnieg, należy usuwać go miękką szczotką. Lepiej do tego jednak nie dopuszczać, by blacha nie wygięła się.

Dach pokryty dachówką ceramiczną

Zdarza się, że dachówki ceramiczne znajdujące się na dachach domów w miejscach wilgotnych i cienistych, porastają mchem. Usunąć go można przy pomocy szczotki ryżowej i dedykowanego do tego celu preparatu. Pokrycia dachowe ceramiczne są zazwyczaj łatwe do utrzymania w czystości od kurzu – zmywa go silny deszcz. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń, pojawiających się na dachach domów stojących w okolicy fabryk czy zakładów przemysłowych, można używać detergentów. Naturalne dachówki (nie angobowane i nie szkliwione – te są dość delikatne) po zdjęciu z dachu można czyścić sprężonym powietrzem lub piaskować.  Dachówki warto też przy okazji mycia zabezpieczać specjalnymi impregnatami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się glonów i mchów. W przypadku zwykłego mycia dachówki ceramiczne (również betonowe) wystarczy polać zwykłą wodą z węża.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >