Dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka – wybór materiału na dach

W tym wpisie skupimy się na trzech rodzajach materiałów na dach. Zobacz, czym się charakteryzują i, czym różnią od siebie.

Dachówka ceramiczna

Ma zwykle czerwoną barwę, ponieważ nie jest poddawana żadnej dodatkowej obróbce, jednak występuje też w innych wariantach kolorystycznych. Wykonuje się ją z gliny, odpowiednio uformowanej, wysuszonej i wypalonej. To dość często wybierany rodzaj materiału dachowego głównie ze względu na jego wysoką trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne oraz walory estetyczne. Dachówka ceramiczna prezentuje się dosyć efektownie, jest też dosyć ciężka. Sama w sobie ma nieregularne kształty, dlatego położenie jej może sprawiać trochę kłopotów. Szczególnie sprawdza się na dachach o skomplikowanym kształcie. Charakteryzuje się prostym i szybkim montażem. Z uwagi na solidność tego materiału jest on jednym z najdroższych na rynku.

Dachówka betonowa

To również bardzo trwały materiał, ale nie trwalszy od dachówki ceramicznej, choć nieco przypomina go z wyglądu. Jest natomiast od niego tańszy i dużo lżejszy, wyróżnia się wyjątkowo trwałym kolorem. Ma dokładne kształty dzięki czemu łatwo daje się rozplanować na powierzchni dachu. Dachówka betonowa, inaczej nazywana cementową, potrzebuje jednak odnawiania co jakiś czas.

Blachodachówka

Inaczej nazywana dachówką blaszaną, jest bardzo lekkim materiałem, który wymaga odpowiedniego przytwierdzenia. Blachodachówka potrzebuje również izolatora, ponieważ sama nim nie jest. W związku z tym charakteryzuje się niską ceną. Najlepiej sprawdzi się na prostych dachach o regularnych kształtach. To bardzo popularny rodzaj pokrycia dachowego odporny na działanie czynników atmosferycznych – na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Wśród niej wyróżnia się blachę falistą i płaską. Tę pierwszą stosuje się na dachach o minimalnym kącie nachylenia. Jest dość tania, lekka, ale posiada słabą izolację termiczną. Blachę płaską wykorzystuje się natomiast na  sztywnych poszyciach z desek lub na płytach wiórowych.

 Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >