Dachówka karpiówka – krótka charakterystyka

Dachówka karpiówka swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi, w który jest układana, a który do złudzenia przypomina rybią łuskę.

Wszystkiego, co warto o niej wiedzieć , dowiesz się z naszego wpisu.

Ogólna charakterystyka karpiówki

Karpiówka może być wykonana z dwóch rodzajów materiałów:

  • ceramiki
  • cementu

Tego typu dachówka jest płaska i posiada charakterystyczny kształt; jej górna część zakończona jest prostą krawędzią, a dolna zakończona jest owalnie, ostro lub prosto.

Dachówki ceramiczne typu karpiówka posiadają dwa otworki w górnej części, ułatwiające ich montaż.

Karpiówki można układać „na łuskę”, co oznacza, że na każdej łacie układany jest jeden rząd karpiówki, a kolejny montuje się tak, aby dachówki powyżej zachodziły na mniej więcej połowę niższego rzędu.

Karpiówki można także układać „w koronkę”. Wówczas do każdej łaty montuje się dwa rzędy karpiówki, a każdy z nich powinien być przesunięty względem poprzedniego o połowę szerokości dachówki.

Pamiętajmy, że układając dachówki na „łuskę”, będziemy potrzebowali dwa razy więcej łat.

Zalety karpiówki

Dachówka karpiówka cieszy się niezwykłą popularnością głównie ze względu na szereg swoich zalet. Przede wszystkim posiada prosty i klasyczny kształt, podkreślający piękno i charakter budynku.

Jeśli nasz dom jest strzelisty lub o skomplikowanym, kształcie, dachówka karpiówka będzie idealnym materiałem do jego pokrycia.

Ponadto omawiany rodzaj dachówki jest bardzo trwały i odporny na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Dzięki jej niewielkiemu formatowi bez trudu pokryjemy nią każdą połać dachową. Przy odrobinie wyobraźni tworzyć możemy z niej niesamowite, przykuwające wzrok kształty.

Karpiówka to rodzaj poszycia dachowego najczęściej polecany przez fachowców, przy czym pamiętajmy, że jej ciężar jest dość duży, dlatego należy wzmocnić więźby dachowe przed jej położeniem. Ponadto, dzięki szerokiej gamie kolorystycznej omawianej dachówki, z łatwością dopasujemy ją do stylistyki naszego domu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >