Dachówka – różne rodzaje, wzory i kolory

Jednym z chętniej wybieranych pokryć dachowych jest dachówka. Estetyczna, a przy tym trwała, odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ujemne temperatury, a także siarczyste mrozy, stanowi idealną i funkcjonalną osłonę dachu.

Jednak dachówka dachówce nierówna; poznaj jej rodzaje, wzory kolory, aby wybrać najlepszą na twój dach.

Ceramiczne czy cementowe?

Podstawowym kryterium podziału dachówki jest jej podział ze względu na materiał wykonania:

  • cementowe
  • ceramiczne

Ceramiczne to tradycyjne dachówki wypalane z gliny; betonowe z cementu, piasku oraz dodatków. Są cięższe i bardziej masywne od ceramicznych, a także dostępne w odcieniach czerwieni, brązów, szarości oraz grafitów, podczas gdy ceramiczne to dachówki w nawet najbardziej nietypowych kolorach: niebieskim czy zielonym.

Jaki kształt?

Kolejnym kryterium podziału dachówek będzie ich kształt. Rozróżnia się zatem dachówki holenderki, których przekrój poprzeczny przypomina literę S zakładkowe, posiadające jedną lub dwie wypukłe fale oraz występy znajdujące się po tej samej stronie dachówki.

Kolejnym rodzajem dachówki będzie dachówka marsylka, wyposażona w zakładki ze wszystkich stron. Często z charakterystycznymi wyżłobieniami. Na uwagę zasługuje dachówka płaska, wyróżniająca się brakiem jakiegokolwiek przetłoczenia, przez co najbardziej pasująca do nowoczesnego budownictwa.

Na koniec wymieńmy karpiówkę, kształtem przypominającą łuskę karpia.

Kolorowy zawrót głowy

Jak już wspomnieliśmy, mnogość dostępnych kolorów dachówki dotyczy przede wszystkim dachówek ceramicznych. Te angobowane przed wypaleniem pokryte zostają płynną glinką wzbogaconą o barwniki naturalne, dzięki czemu powstają dachówki w kolorach miedzianym, czarnym i brązowym.

Ceramiczne dachówki glazurowane najczęściej mają kolor winnej czerwieni, kasztana, czarnego kryształu, ciemnoniebieskiego czy ciemnozielonego.

Niezmiennym powodzeniem cieszą się także dachówki w naturalnym, ceglastym kolorze. Doskonale komponują się z otoczeniem i różnymi typami elewacji.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >