Dachówki ceramiczne czy betonowe?

Dachówka jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do pokrycia dachu. Nic w tym dziwnego: jest bardzo odporna na uszkodzenia i ma długą żywotność. Dachówka jest także materiałem używanym od wieków, pięknie komponującym się z krajobrazem. Dodatkowo jest bardzo praktyczna. Pozwala na wymianę niewielkiej części pokrycia, jeśli z dachem coś się stanie. Obecnie jednymi z najpopularniejszych dachówek na rynku są dachówki betonowe i ceramiczne. Czym różnią się one od siebie i które z nich lepiej wybrać do pokrycia własnego domu?

Podobieństwa

Dachówki betonowe i ceramiczne wbrew pozorom wiele łączy. Cechują się podobną mrozoodpornością i nasiąkliwością. Jedne i drugie idealnie pełnią swoje funkcje i trudno stwierdzić, by jakościowo któreś z nich były zdecydowanie lepsze.

Różnice

Jeśli chodzi o różnice, to jest ich naprawdę niewiele. Dachówki ceramiczne pozwalają na dokładniejsze wykonywanie drobnych elementów. Mają zamki górne, których dachówki betonowe nie posiadają. Muszą być kładzione niezwykle precyzyjnie. Z kolei budowa dachówek betonowych zezwala na większą tolerancję nasuwu, dzięki czemu podczas układania dachu można nimi delikatnie skorygować niedoskonałości więźby. Dachówki różnią się od siebie także wyglądem, chociaż obecnie i te różnice się zacierają. Dachówki betonowe są bardziej chropowate i mają mniejszy połysk. Ceramiczne z kolei są zazwyczaj gładkie i wyjątkowo cieszą oczy. Kolejną różnicą jest cena. Dachówki ceramiczne są droższe niż betonowe. Wynika to z różnicy w obróbce materiału. Do wypalenia gliny producent musi zużyć o wiele więcej energii niż do utrwalenia betonu. Dachówki ceramiczne ponadto są wytrzymalsze niż betonowe, mają dłuższą żywotność i posłużą danemu domowi przez dłuższy czas. Wybór pokrycia dachowego ogranicza się więc do zasobności portfela i zmysłu estetycznego właściciela domu, bo jeśli chodzi o trwałość obu rodzajów dachówek, to jest ona bardzo zbliżona.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >