Dachy płaskie – krótka charakterystyka

Dachy płaskie, przy solidnym ich wykonaniu, mogą służyć długie lata, a przy tym mają więcej zastosowań niż dachy strome. W związku z tym, że dachy płaskie są połączeniem dachu i stropu, często nazywa się je stropodachami. Wbrew potocznemu przekonaniu, one również są nachylone, ale pod niewielkim kątem, który maksymalnie wynosi około 10 stopni.

Budowa dachów płaskich

Dachy płaskie zbudowane są z wielu warstw. Pierwszą z nich jest zawsze konstrukcyjna, którą jest strop lub inny element nośny dachu. Drugą jest warstwa paroizolacji. Na niej znajduje się warstwa termoizolacji, wykonywana z wełny mineralnej, celulozy, lub, coraz rzadziej, ze styropianu. Jeśli jest to stropodach wentylowany, nad termoizolacją znajduje się przestrzeń powietrza odpowietrzana lub wentylowana jest to popularne rozwiązanie stosowane w budowie dachów chroniących budynki mieszkalne. W przypadku stropodachów wentylowanych kolejną warstwą jest warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe.

Ostatnią, niezależnie od rodzaju stropodachu, jest warstwa pokrycia dachowego, którą w stropodachach wentylowanych najczęściej jest wielowarstwowo nakładana papa. W związku z tym, że stropodachy pełne narażone są silnie na działanie warunków atmosferycznych, dziś układa się ich warstwy także na odwrót, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość.

Użyteczność dachów płaskich

Dachy płaskie idealnie sprawdzą się w przypadku projektu nowoczesnego domu. Pozwala to na dużą dowolność w kwestii kształtu budynku, co w przypadku dachów skośnych jest bardzo utrudnione. Ponadto stropodachy są też mniej narażone na niszczycielskie działanie wichur. Docenią je także miłośnicy zieleni, ponieważ takie pokrycie dachu pozwala na założenie na nim tarasu lub nawet ogrodu upiększającego cały budynek.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >