Jak dbać o okna dachowe?

Osoby, które wybudowały swój nowy dom często zastanawiają się, jak pielęgnuje się okna dachowe. Wydawać by się mogło, że ten szczególny typ okna wymaga posiadania specjalistycznych myjek chociażby po to, by dokładnie umyć szyby. To oczywiście nieprawda, a pielęgnacja okien dachowych niewiele różni się od dbania o zwykłe okna.

Mycie okien dachowych

Zacznijmy od tego, że okna dachowe myje się tradycyjnie, bez potrzeby wchodzenia na dach domu. Nowoczesne okna dachowe mają systemy zawiasów i blokad zamontowane tak, że okno da się obrócić o 180o. Dzięki temu myjąc szyby mamy do nich dostęp dokładnie taki, jak podczas mycia zwykłego okna na parterze. Do czyszczenia okien używamy zwykłego płynu i miękkich ściereczek. Przyda się także tradycyjna ściągaczka, by na oknie nie pozostały smugi. Wysokiej jakości okna dachowe często pokryte są specjalnymi, niewidocznymi dla oka powłokami, które mają za zadanie utrzymać zewnętrzną część okna w czystości. Powłoka rozkłada brud tak, aby padający deszcz łatwiej mógł usuwać go z okien.

Diabeł tkwi w szczegółach

Podczas mycia okien dachowych warto każdemu z nich przyjrzeć się krytycznie. Zdarza się bowiem, że podczas zwykłego użytkowania pojawiają się różnego rodzaju usterki. Jeśli chodzi o okna drewniane, mogą to być np. drobne rysy czy uszczerbki w ramie. Producenci okien mają zazwyczaj w swojej ofercie dedykowane do danego modelu okna zestawy naprawcze, dzięki którym możemy usunąć usterkę sami. Zadanie polega na delikatnym zeszlifowaniu ubytku papierem ściernym, oczyszczeniu powierzchni i pokryciu jej dwoma lub trzema warstwami lakieru. Należy równie krytycznie przyjrzeć się stanom zawiasów i uszczelek. Jeśli któreś z nich wymagają naszej interwencji, nie warto zwlekać z nią zbyt długo, by nie pogorszyć sprawy. Tu również warto zorientować się, jaki sposób naprawy zaleca producent. Pamiętajmy, że okna drewniane wymagają odnawiania nie rzadziej niż raz na 5 lat, w przeciwnym wypadku ramy tracą swoje właściwości, a okna zaczynają niszczeć.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >