Jak dbać o system rynnowy?
Rynny to jeden z ważniejszych elementów pokrycia dachowego. Ich niedrożność może prowadzić do poważnych uszkodzeń połaci, co z kolei wpływa na materiały termoizolacyjne. Dodatkowo przemakające systemy odwodnienia zamontowane przy ścianach sprawiają, że na tynku mogą pojawić się trudne do usunięcia pleśnie i grzyby. Aby temu zapobiec, należy regularnie kontrolować stan rynien.
Regularny przegląd orynnowania
Zadbany dach i system odwodnień wpływają na kondycję całego budynku, dlatego istotną rolę odgrywa regularne przeprowadzanie kontroli zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym. Rynny mają za zadanie odprowadzać nadmiar wody z dachu, jaka gromadzi się po deszczach lub roztopach. Niedrożność systemu odwadniania sprawia, że ciecz nie spływa, lecz pozostaje na połaciach. W ten sposób konstrukcja więźby może zostać poważnie naruszona, ponieważ woda obciąża krokwie.
Regularne przeglądy pozwalają oczyścić rynny z różnych zabrudzeń, np. z liści, gałęzi czy szyszek spadających z drzew. To właśnie takie elementy sprawiają, że w pewnym momencie średnica przepływu wody zostaje tak zmniejszona, że ciecz pozostaje na dachu.
Czyszczenie rynien
Aby uniknąć uszkodzenia pokryć dachowych i elewacji, należy czyścić cały system rynnowy. Najłatwiej jest w przypadku rynien z PCV. Ich gładka powierzchnia sprawia, że brud oraz inne zanieczyszczenia nie osiadają we wnętrzu. Inaczej jest w przypadku modeli ze stali czy miedzi, które po pewnym czasie stają się chropowate, dlatego łatwiej się zatykają. Pierwszym krokiem przy renowacji rynien jest usunięcie zalegających liści oraz innych obiektów. W ten sposób pozbywamy się tak zwanych czopów powodujących niedrożność. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Usuwanie nadmiaru błota czy innych przedmiotów należy wykonywać ze stabilnej drabiny.
Jeśli wnętrze zostało sprawdzone, należy przystąpić do czyszczenia rynien. W tym celu można użyć specjalnych szczotek na trzonku teleskopowym pozwalających dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Pamiętajmy, że sposób mycia należy dobrać do materiału, z jakiego wykonano rynny. Przy stalowych powierzchniach nie używa się ostrych szczotek czy narzędzi, ponieważ uszkadzają wierzchnią powłokę, co w konsekwencji prowadzi do szybszego rdzewienia.
Jak w prosty sposób sprawdzić drożność rynien?
Niestety wiele osób cały czas zapomina o tym, że o rynny, tak jak o inne elementy wyposażenia domu, należy odpowiednio zadbać. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży pokryć dachowych i części wykończeniowych często spotykają się z tym problemem:
W Polsce bardzo często bagatelizuje się kwestię drożności rynien. Z niewiadomych przyczyn świadomość właścicieli nieruchomości w tej kwestii jest bardzo niska. A sprawdzenie niedrożności systemu rynnowego jest stosunkowo proste. Należy wlać sporą ilość wody od góry. Oczywiście wiąże się to z wejściem na dach, przy czym trzeba zachować dużą ostrożność. Taka prosta metoda pozwoli szybko zweryfikować, czy wewnątrz rynien nagromadził się brud, który trzeba usunąć.