Dlaczego ceramiczne pokrycia dachowe są tak często zalecane przez specjalistów?

Wybór pokrycia dachowego to niezwykle ważny etap budowy domu bądź remontu. Dach pełni bowiem istotne zadanie, jakim jest ochrona domowników oraz całego budynku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej wybieranym produktem cieszącym się wielką popularnością już od wielu lat jest wysokiej klasy dachówka ceramiczna. Czym charakteryzuje się to eleganckie pokrycie dachowe?

Czym jest dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe wypalane z gliny przy bardzo wysokich temperaturach. Pokrycie to stosowane było już w czasach starożytnych, o czym świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. Obecnie technologia bardzo poszła do przodu, dzięki czemu pokrycia dachowe wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością. W przypadku dachówek ceramicznych nie można także zapomnieć o ich walorach wizualnych. Pokrycie dachowe tego typu cenione jest nie tylko ze względu na świetne parametry, lecz także dzięki niezwykłej estetyce. Ceramiczne połacie są eleganckie. W związku z tym, że w sklepach dostępna jest szeroka gama kolorystyczna produktów, każdy dobierze odcień pasujący do elewacji.

Niezwykła wytrzymałość

Dach musi mieć trwałą konstrukcję. Dachówki ceramiczne charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ich powierzchnia nie zostanie naruszona nawet przez grad. Ceramika to materiał o bardzo niskiej nasiąkliwości. Można ją zatem stosować w regionach, gdzie występują częste opady deszczu bądź śniegu. Wilgoć nie dostaje się do budynków, co zapobiega rozwijaniu się pleśni. Połacie dachowe tego typu są także odporne na działanie skrajnych temperatur, co sprawia, że idealnie nadają do polskiego zmiennego klimatu. Materiał ten nie traci swoich właściwości podczas mrozów i upałów.

Izolacja termiczna i akustyczna

Mieszkając na poddaszu, trzeba się przygotować na hałasy, jakie powodują porywiste wiatry bądź ulewne deszcze. Osoby, które cenią sobie spokój, powinny wybrać dachówkę ceramiczną. Specjaliści z firmy Dachlux zajmującej się dystrybucją pokryć dachowych wyjaśniają, dlaczego tak jest:

Dachówka ceramiczna bardzo dobrze izoluje hałasy. Dzięki temu, przebywając w pomieszczeniach na poddaszu, nie słyszymy, jak krople uderzają o dach. W ten sposób mamy zapewniony maksymalny spokój. Materiały tego typu pozwalają zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Oczywiście istotną rolę w tym wypadku odgrywa także prawidłowo wykonana izolacja termiczna. W połączeniu z ceramicznymi dachówkami można liczyć na zatrzymanie ciepła w mroźne dni oraz wychłodzenie przestrzeni podczas męczących upałów.

Czy dachówka ceramiczna sprawdzi się na każdym dachu?

Eksperci jednogłośnie oceniają, że dachówka ceramiczna to obecnie najlepsze pokrycie dachowe. Oczywiście jej walory przekładają się również na cenę. Materiał ten należy bowiem do najdroższych. Ceramiczne połacie są też bardzo ciężkie, dlatego nie można ich stosować przy naruszonych bądź starych więźbach, które po pewnym czasie mogą nie wytrzymać tak dużego obciążenia. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy konstrukcja dachu jest wystarczająco mocna, należy skonsultować się z ekspertem.

Oczywiście można wzmocnić belki, jednak trzeba pamiętać, że będzie to kosztowna inwestycja. Montaż dachówek nie należy do łatwych, dlatego poradzą sobie z nim doświadczeni specjaliści. Dachówki ceramiczne idealnie sprawdzają się przy skomplikowanych dachach. W związku z tym, że składają się z małych elementów, nie trzeba ich docinać. Duże arkusze pokrycia dachowego należy odpowiednio dopasować, przez co sporo materiału idzie na straty.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >