Dlaczego dobra termoizolacja dachu jest tak ważna?

Koszty związane z ogrzewaniem są z roku na rok coraz wyższe. Dlatego jest tak ważne, byśmy w sezonie zimowym zapewniali sobie ciepło nie tylko poprzez regularne dogrzewanie pomieszczeń, lecz również za pomocą prawidłowo zamontowanej termoizolacji. To pozwoli nam utrzymać stałą temperaturę wewnątrz domu oraz zmniejszyć straty energii.

 

Izolacja dachu i poddasza jako forma ocieplenia

Nieprawidłowa izolacja termiczna może przyczynić się do powstawania aż 30% strat energii. Montując ją, powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne zastosowanego materiału oraz na wyszczególnione w instrukcji zalecenia producenta. Np. instalacja termiczna wykonana z wełny mineralnej powinna zawsze składać się z dwóch warstw materiału – w celu uniknięcia powstawania tzw. mostków termicznych, które mogą przyczyniać się do znacznej utraty ciepła. Warto zadbać o to już na etapie wykrawania, pozostawiając 2 cm więcej szerokości arkusza, niż wynosi odległość pomiędzy krokwiami; w razie konieczności należy też uszczelnić ewentualne przerwy dodatkowymi paskami materiału. W ten sposób poszczególne płachty termoizolacji do dachów będą do siebie przylegać, co zapobiegnie powstawaniu ewentualnych szczelin. Starannie wykrojony materiał połóżmy tak, by jak najciaśniej przylegał do zamontowanej przez nas uprzednio konstrukcji nośnej.

Pamiętajmy, że szczególną uwagę należy poświęcić izolacji okolic murłaty i wieńca. Choć nie zawsze jest to łatwe, ich pominięcie może skutkować znacznymi utratami ciepła, a nawet pojawienia się wilgoci i niebezpiecznego zagrzybienia.

Prawidłowe ocieplenie dachu skośnego stanowi zadanie złożone i wymagające znacznego nakładu pracy, lecz przy odpowiedniej dozie staranności i zastosowaniu właściwych materiałów osiągniemy doskonałe zabezpieczenie, które uchroni dom przed utratą ciepła z niższej kondygnacji. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na ogrzewaniu w sezonie zimowym, ale też zapobiegniemy plenieniu się w domu wilgoci i grzybów, a także przyłożymy rękę do ochrony środowiska – nie będziemy przecież marnować energii na dogrzewanie źle zaizolowanego wnętrza.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >