Do czego dachowi potrzebne są rynny?

Woda deszczowa spływająca z dachu może stanowić poważne zagrożenie dla trwałości budynku, jeśli nie zostanie odpowiednio odprowadzona. Chociaż rynny dachowe zdają się być niewielkim elementem konstrukcyjnym, mają kluczowe znaczenie dla zachowania naszego domu w dobrym stanie. W niniejszym artykule omówimy zakres funkcji, jakie pełnią rynny w systemie dachowym.

Funkcje rynien dachowych

Podstawową funkcją systemów rynnowych jest zbieranie i odprowadzanie wody deszczowej spływającej z powierzchni dachu. Zapobiegają tym samym tworzeniu się zastojów wody wokół budynku oraz przenikaniu wilgoci do fundamentów, co może prowadzić do osiadania gruntu i degradacji konstrukcji. Dzięki rynnom chroniona jest również elewacja budynku przed zabrudzeniami, odbijaniem wody czy niszczeniem przez mrozy.

Odprowadzanie wody opadowej

Poprzez odpowiednie zamontowanie rynien oraz rur spustowych uzyskuje się sprawne odprowadzenie wody z dachu do kanalizacji deszczowej lub systemów retencyjnych. Istotne jest tu zapewnienie właściwego spadku rynien, aby umożliwić swobodne spływanie wody oraz uniknąć jej zastojów lub przelewania się przez brzegi. Dobrze zaprojektowany system rynnowy zapobiegnie również zawilgoceniu murów, co może prowadzić do powstawania pleśni czy grzybów.

Ochrona przed infiltracją wody do wnętrza budynku

Rynny dachowe są szczególnie ważne dla zapewnienia odpowiedniej ochrony przed przenikaniem wody do wnętrza budynku, zwłaszcza w miejscach gdzie występują styki konstrukcyjne, takie jak okna dachowe, kominy czy wyłazy. Dodatkowo, stosowanie specjalnych akcesoriów takich jak odwodnienia narożne, kształtki czy sita przeciwlodowe pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie przed problemami związanymi z przesiąkającą wodą.

Estetyka

Rynny dachowe, choć pełnią głównie funkcje techniczne, mają również wpływ na wygląd budynku. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania wykonane z różnych materiałów – od tradycyjnych blaszanych rynien stalowych czy aluminiowych po bardziej nowoczesne z tworzyw sztucznych. Wybierając odpowiedni rodzaj rynny oraz jej kształt i kolor można osiągnąć spójność estetyczną z resztą elewacji.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >