Dobór pokrycia dachowego do kąta nachylenia połaci dachowej

Osoby, które planują wymianę pokrycia dachowego albo budują dom, często zwracają uwagę przede wszystkim na to, czy wybrany materiał będzie trwały i czy będzie pasował do stolarki drzwiowej, okiennej czy elewacji. W rzeczywistości jednak podczas realizacji takiej inwestycji trzeba uwzględnić też kilka innych kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że dobór pokrycia dachowego powinien być uzależniony od kąta nachylenia połaci dachowej. Co należy wiedzieć na ten temat?

Na jakich dachach można montować blachodachówkę i dachówkę ceramiczną? 

Jedną z ważniejszych kwestii, o które pytamy Klientów naszej hurtowni pokryć dachowych w Warszawie, jest ta, na jakiej konstrukcji zostanie położony taki produkt. Taka wiedza pozwala na dobranie takiego materiału, który zapewni optymalną szczelność, ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych oraz estetykę obiektu. Na początek omówimy dachówkę blaszaną. Kąt nachylenia, w przypadku którego może być montowana, jest uzależniony od tego, czy jest z posypką, czy bez. W pierwszym przypadku mówimy o 12 stopniach, natomiast w drugim o 9-10.

Czasami również zdarza się tak, że na takim pokryciu zależy osobom, które mają nieruchomości z płaskimi dachami. Taka inwestycja jest możliwa, jednak wówczas trzeba zadbać o to, aby poszycie było sztywne (deskowe albo wiórowe). Jedną z popularniejszych, a zarazem trwalszych form pokrycia są dachówki ceramiczne. W tym przypadku wymagany jest kąt nachylenia, który wynosi co najmniej 16 stopni. Jeśli kąt jest mniejszy, można rozważyć na przykład wykorzystanie membrany uszczelniającej, która umożliwi bezpieczny montaż wspomnianej dachówki.

A co z bardziej spadzistymi dachami? 

Nierzadko zdarza się tak, że pokrycia dachowe są bardziej strome i mają zdecydowanie większy kąt nachylenia niż wspomniane wcześniej kilka lub kilkanaście stopni. Wówczas warto rozważyć montaż innego pokrycia. Na przykład gonty bitumiczne sprawdzą się na dachach, w przypadku których kąt nachylenia wynosi do około 45 stopni. Warto również zwrócić uwagę na niezwykle popularną blachodachówkę. Taki materiał może być wykorzystany w przypadku powierzchni, które są nachylone pod kątem 30-45 stopni. Niektórzy inwestorzy mają wątpliwości w przypadku konieczności pokrycia dachów dwuspadowych. W takich sytuacjach sprawdzą się zarówno blachodachówki, jak i dachówki cementowe i ceramiczne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >