Jak dobrać odpowiednie parametry pokrycia dachowego?

Pokrycie dachowe ma ogromny wpływ na wygląd domu, dlatego jego estetyka jest bardzo ważna. Nie należy zapominać jednak o funkcjonalności. Obydwa aspekty zależą od parametrów użytych dachówek – ich rozmiaru, kształtu, wykorzystanego materiału oraz powłoki.

Powinno się dobrać je w taki sposób, by dach pasował do reszty budynku i dopełniał jego architekturę, zamiast działać na jej niekorzyść. Równocześnie bardzo istotne, by nie sprzyjały one powstawaniu zanieczyszczeń i niepotrzebnym wydatkom.

Rozmiar pokrycia dachowego i zastosowany materiał 

W przypadku prostych dachów jedno- lub dwuspadowych wygodnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dachówek wielkoformatowych. Duży rozmiar pozwoli łatwo obliczyć ilość potrzebnego materiału i zapewni prosty, szybki montaż. Jeśli jednak dach jest duży i skomplikowany, ma sporą ilość kominów, zagięć, ozdób i innych dodatkowych elementów, drobne dachówki pozwolą pokryć go bardzo dokładnie. Dzięki temu nie trzeba będzie ich przycinać i tym samym zwiększać kosztów położenia.

Pokrycia dachowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się cement i ceramikę, jednak dużą popularność zyskuje również blacha. Nie różni się ona wizualnie, a położenie blachodachówki trwa nieco krócej. Bardzo istotną czynnością jest szczegółowe obliczenie potrzebnego materiału – pozwoli to dobrze rozplanować koszt pokrycia dachu. Należy pamiętać przy tym, aby nie porównywać wielkości dachu i ilości materiału jeden do jednego. Dachówki są układane na zakładki.

Kształt dachówek oraz ich powłoka 

Kształt dachówek, jak również ich kolor, to w dużej mierze kwestia osobistych preferencji. Warto zadbać, by pasowały one do reszty domu. Powinno się również zastanowić, czy budynek ma się znacząco różnić od okolicznych zabudowań – jeśli nie, warto dobrać pokrycie dachu tak, by komponowało się z otoczeniem. Należy sprawdzić plan zagospodarowania terenu. Może on zawierać wytyczne, do których trzeba się dostosować. 

Kolejną ważną kwestią jest powłoka dachówek. Nie jest ona konieczna, jednak brak ochrony sprzyja zanieczyszczeniom oraz rozwojowi mchu i porostów. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest glazura, z której zanieczyszczenia łatwo się ześlizgują – wystarczy jedynie drobny deszcz. Pewną wadą glazury może okazać się połysk, który nadaje dachówkom. W takim przypadku odpowiednią alternatywą może okazać angoba, która chroni przed zanieczyszczeniami równie skutecznie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >