Jakie elementy najbardziej zagrażają trwałości pokryć dachowych?

Jednym z ważniejszych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe, jest ich trwałość. Na kondycję dachówki wpływa bowiem wiele czynników, na przykład atmosferycznych. Właśnie dlatego dobrze je uwzględnić, zastanawiając się, jaki materiał kupić. Aby nieco przybliżyć ten temat, w dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce, co najbardziej zagraża dachom i podpowiemy, jak sobie z tym radzić.

Jak korozja zagraża pokryciom dachowym?

Zastanawiając się, jakie czynniki najbardziej szkodzą pokryciom dachowym, warto wziąć pod uwagę między innymi warunki atmosferyczne. Jednym z procesów, który może okazać się szczególnie szkodliwy dla blachodachówki czy innego materiału, jest korozja. Jest to proces niszczenia metalu na skutek pojawiania się tlenków żelaza, co prowadzi do powstawania rdzy. Przyczyną tego zjawiska jest wilgoć, dlatego na korozję narażone są szczególnie dachy, które znajdują się w miejscach, w których występują częste i obfite opady.

Aby zapobiec temu problemowi, należy przede wszystkim wybierać materiały pochodzące od sprawdzonych producentów. Często zdarza się tak, że dobrej jakości produkty są pokryte specjalnymi powłokami zabezpieczającymi. Oprócz tego w razie potrzeby można też zdecydować się na pokrycie dachu blaszanego antykorozyjną farbą, co zwiększy jego odporność na szkodliwe działanie korozji.

Co jeszcze może zagrozić trwałości pokrycia dachowego?

Z kolejnym zagrożeniem wpływającym na trwałość pokrycia dachowego mamy do czynienia zwłaszcza zimą. Mowa tutaj o tym, że nawet najtrwalszy materiał jest w stanie udźwignąć tylko określone obciążenie. W okresie zimowym nierzadko zdarza się tak, że pojawiają się obfite opady śniegu. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której opady gromadzą się na dachówce ceramicznej czy innym pokryciu, co może doprowadzić do tego, że zostanie nadmiernie obciążone i ulegnie zniszczeniu.

Problem może się nasilać zwłaszcza wtedy, kiedy śnieg będzie się zsuwał i nabierał prędkości, ponieważ wówczas może dojść nie tylko do uszkodzeń dachówki, ale również rynien. Właśnie dlatego warto regularnie odśnieżać dach, a do tego zainwestować w trwałe zabezpieczenia. Mogą to być na przykład bale przeciwśnieżne, które zatrzymują bryły zsuwające się z dachu albo drabinki śniegowe, które można zamontować właściwie na każdym dachu. Dobrym rozwiązaniem będzie też montaż nosków śniegowych, które rozbijają fragmenty lodu i śniegu na drobniejsze kawałki, tym samym zapobiegając przeciążeniom.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >