Na jakie elementy trzeba zwracać uwagę wybierając rodzaj pokrycia dachowego?

Na wybór pokrycia dachowego wpływa wiele czynników. Na początku należy określić własny budżet. W ten sposób szybko zweryfikujemy, po jakie produkty możemy sięgnąć. Czasami konstrukcja dachów wymaga zastosowania konkretnych artykułów. Pamiętajmy, że zakup pokrycia dachowego to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię.

Kształt dachu ma znaczenie

Jeden z ważniejszych elementów determinujących wybór pokrycia dachowego jest kształt dachu. Zgodnie z zapewnieniami producentów każdy artykuł powinien pasować do większości dachów. W praktyce jest trochę inaczej. W niektórych przypadkach stosowanie konkretnych pokryć może generować bardzo wysokie koszty. Dotyczy to zwłaszcza dachów o większych powierzchniach i wielu załamaniach. Skomplikowana konstrukcja więźby z wykuszami czy innymi występującymi częściami sprawia, że należy kupić więcej materiału i artykułów montażowych. Do tego trzeba doliczyć zapłatę dla ekipy budowlanej.

Przy rozbudowanej konstrukcji dachu lepiej wybrać pokrycia małoformatowe lub modułowe. Dlaczego jest to takie istotne? Blachodachówka ma najczęściej postać większych arkuszy. Przy skomplikowanej więźbie elementy sporych rozmiarów należy przycinać, co prowadzi do utraty części materiału i wzrostu kosztów. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się ceramiczne, betonowe dachówki lub gonty bitumiczne.

Trwałość pokrycia dachowego

Poszczególne materiały oferowane przez producentów charakteryzują się różnym stopniem wytrzymałości. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji artykułów do wykończeń dachów wyjaśniają, które pokrycia są najbardziej wytrzymałe:

Najsolidniejsze pokrycia to bezapelacyjnie dachówki ceramiczne. Potrafią przetrwać nawet do 300 lat, co oczywiście przekłada się na cenę materiału. Tańszy odpowiednik modeli ceramicznych to dachówki betonowe. Nie są aż tak solidne, jednak wyróżniają się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne technologie sprawiają, że praktycznie każde pokrycie dachowe jest wytrzymałe, chociaż stopień termoizolacji może różnić się przy poszczególnych produktach. Dlatego warto korzystać z artykułów renomowanych producentów. Jeśli znaleźliśmy ofertę w promocyjnej cenie, może okazać się, że dany artykuł do niczego się nie nadaje.

Kąt nachylenia dachu

Równie ważnym czynnikiem jest kąt nachylenia dachu. Producenci pokryć dachowych w opisach technicznych konkretnego materiału podają, graniczny kąt nachylenia połaci, przy którym lepiej zrezygnować z zakupu danego artykułu. Czy zastosowanie się do tych wytycznych faktycznie jest tak istotne? Każde pokrycie dachowe powinno być szczelne. Nieprzepuszczalność zależy między innymi od prawidłowego ułożenia elementów. Jeśli materiał będzie położony inaczej niż w podanych wskazówkach, może okazać się, że do wnętrza budynku dostaje się woda.

Ciężar pokrycia dachowego

Pokrycie dachowe montowane jest na krokwiach. Więźba musi być wykonana tak, by wytrzymała ciężar połaci dachowych. Dlatego wybierając konkretne produkty, należy sprawdzić, czy konstrukcja dachów nie jest naruszona. W przypadku nowego budownictwa nie ma aż takiego problemu z nadmiernych obciążeniem więźby. Sytuacja wygląda inaczej przy starych domach, gdzie wytrzymałość krokwi może być znacznie nadszarpnięta przez ząb czasu. Pamiętajmy, że ciężar konkretnych produktów znacznie różni się między sobą. Dachówki ceramiczne wymagają bardzo mocnej więźby, dlatego lepiej nie stosować ich przy starych obiektach. Alternatywę stanowią lżejsze dachówki betonowe, blachodachówki lub gonty bitumiczne.

Walory wizualne

Nie można także zapominać o tym,  że dach powinien pasować do aranżacji całego budynku. Dlatego warto już na wstępie określić, jaką elewację ma mieć dany obiekt oraz w jakim stylu chcemy go wybudować. Przy nowoczesnych domach dobrze prezentują się minimalistyczne pokrycia dachowe o prostych formach. W przypadku domów stylizowanych na dworki lub wille idealnym wyborem jest dachówka ceramiczna. W tym wypadku wiele zależy od naszego gustu oraz zasobności portfela.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >