Etapy budowy dachu

Budowa dachu to złożony proces obejmujący liczne etapy, począwszy od wzniesienia konstrukcji szkieletowej, poprzez łacenie i foliowanie, aż do zwieńczenia całej konstrukcji pokryciem zewnętrznym. Dowiedz się, jak wyglądają najważniejsze etapy budowy dachu.

Poszczególne stadia konstrukcji dachu

  1. Projekt konstrukcyjny

Razem z projektem budynku wykonany zostaje również projekt dachu. Już teraz precyzowany jest typ pokrycia dachowego – ze względu na to, że poszczególne rodzaje pokryć różnią się między sobą pod względem masy, która ma wpływ na ostateczny charakter więźby dachowej. Projekt konstrukcyjny umożliwia również obliczenie ilości niezbędnych materiałów.

  1. Budowa więźby dachowej

Ten etap rozpoczynany jest montażem murłaty, czyli najważniejszego elementu konstrukcji dachu – to właśnie na murłacie będą wspierać się krokwie, których montaż wykonuje się zaraz potem. Krokwie oraz więźba zostają następnie połączone z użyciem śrub lub innych elementów stalowych. W razie konieczności na tym etapie konstrukcja może zostać umocniona poprzez połączenie krokwi dodatkową belką.

  1. Foliowanie

Na tym etapie więźba zostaje obłożona paraprzepuszczalną folią dachową – jej zastosowanie pozwala chronić konstrukcję przed działaniem wody, jednocześnie zapewniając swobodne ujście nagromadzonej pary wodnej. Możliwe jest zastąpienie foliowania tzw. deskowaniem, czyli pokryciem dachu warstwą desek – użycie drewna w miejscu folii przyczyni się jednak do wygenerowania większych kosztów.

  1. Łacenie

Na tym etapie budowy dachu położone zostają tzw. łaty oraz kontrłaty. Kontrłatami nazywa się deski 50×25 mm, które zostają zamontowane na ofoliowanych krokwiach tak, by stykały się na kalenicy. W poprzek kontrłat układa się następnie łaty, czyli deski 40×50 mm.

  1. Dodatkowe komponenty

Etap ten obejmuje montaż na dachu wszelkich niezbędnych elementów takich jak okna dachowe, rynny i pas nadrynnowy, a także okap mający chronić dach przed ptakami i gryzoniami. Jeżeli projekt zakładał więcej niż dwa spadki, na tym etapie montuje się również rynnę koszową.

  1. Pokrycie dachowe

Układanie pokrycia dachowego przeprowadzane jest z uwzględnieniem tzw. ścisku dachówek – czyli obejmującej milimetry możliwości dostosowania wzajemnej odległości sąsiadujących ze sobą dachówek. Oznacza to, że całe pokrycie może zostać w miarę potrzeby ściśnięte lub rozciągnięte.

  1. Ocieplanie poddasza

Jest to ostatni etap budowy dachu, zazwyczaj przeprowadzany z wykorzystaniem wełny mineralnej, która zostaje zamontowana pomiędzy krokwiami. Tak powstałą instalację pokrywa się folią paraizolacyjną, potem zaś ostatnią warstwą – zazwyczaj mającą formę płyt karton-gips – która następnie zostaje pomalowana.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >