Etapy wymiany pokryć dachowych

Jednym z ważniejszych etapów, jeśli chodzi o wznoszenie obiektów budowlanych, jest bez wątpienia ten, w którym jest kładzione pokrycie dachowe. Wiele osób decyduje się wówczas na skorzystanie ze wsparcia profesjonalnej ekipy dekarskiej, aby mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone poprawnie, a materiał będzie dobrze spełniał swoje funkcje użytkowe i estetyczne. Jednak niezależnie od podjętej decyzji warto wiedzieć, jak przebiegają etapy wymiany pokryć dachowych krok po kroku.

Formalności związane z chęcią wymiany pokrycia dachowego

Decyzja o wymianie pokrycia dachowego kojarzy się wielu osobom z wyborem gontów bitumicznych, blachodachówki czy innego materiału oraz znalezieniem odpowiedniej ekipy dekarskiej. W rzeczywistości jednak w pierwszej kolejności trzeba zadbać o kwestie formalne. Mowa tutaj o tym, że wymiana starego pokrycia musi zostać zgłoszona do wydziału architektoniczno-budowlanego co najmniej 30 dni przed terminem rozpoczęcia robót. Inwestor powinien pamiętać, że w dokumencie musi się znaleźć nie tylko zakres i rodzaj prac, ale również zastosowane materiały, więc trzeba przemyśleć tę kwestię przed ich sporządzeniem.

Od czego zacząć wymianę pokrycia dachowego?

Po dopełnieniu formalności można odwiedzić hurtownię pokryć dachowych, aby zaopatrzyć się w gonty bitumiczne, dachówkę ceramiczną lub inne materiały, które będą niezbędne do przeprowadzenia robót. Jeśli dach będzie wymiany, to konieczne jest rozebranie starego pokrycia oraz wywiezienie odpadów przez firmę, która się tym profesjonalnie zajmuje i zutylizuje zebrane materiały w odpowiedni sposób. Następnie w razie potrzeby można zająć się ociepleniem czy pracami nad poprawą kondycji więźby. Ostatnim, a zarazem najważniejszym etapem wymiany pokryć dachowych jest oczywiście położenie nowych materiałów. W tym celu trzeba przygotować dachówkę oraz niezbędne akcesoria i narzędzia, czyli między innymi drabinę, wiertarkę, nożyk tapicerski czy młotek.

Dokładny przebieg prac jest uzależniony od wybranego materiału oraz konstrukcji dachu. Po położeniu blachy trzeba jeszcze zainstalować elementy dodatkowe. Mowa tutaj przede wszystkim o rynnach, ławkach kominiarskich, kominkach wentylacyjnych oraz ławach przeciwśniegowych. Wówczas konstrukcja będzie kompletna, bezpieczna i funkcjonalna. Prace związane z wymianą pokryć dachowych najlepiej zlecić zaufanej ekipie dekarskiej, ponieważ nietrudno popełnić błąd, który może okazać się kosztowny.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >