Gonty bitumiczne – wady i zalety

Gont bitumiczny to pokrycie dachowe, na które składają się kawałki papy bitumicznej, wymieszane z rdzeniem z włókna szklanego.

Gont sprzedawany jest w pasach, które idealnie dopasowują się do kształtu dachu.

Jakie są jego zalety? Czy ma jakiekolwiek wady?

Dlaczego warto zamontować na dachu gont bitumiczny?

Gont bitumiczny warto zamontować na dachu z kilku powodów.

Przede wszystkim jest bardzo szczelny, gdyż pasy dokładnie kryją każdą nierówność dachu i są odporne na odkształcenia. Nie wymagają konserwacji.

Ponadto gont bitumiczny, dostępny w naszej ofercie, jest łatwy w montażu. Pasy materiału częściowo pokrywane są warstwą asfaltu lub kleju i pod wpływem temperatury się sklejają. Jeśli temperatura otoczenia jest za niska, stosuje się nagrzewnicę.

Kolejną zaletą gontów bitumicznych jest ich niewielka waga, dzięki której poszycie takie może być zamontowane nawet na dachu o niezbyt mocnej więźbie dachowej. Metr kwadratowy gontu bitumicznego waży około 10 kg, co sprawia, że kładzie się go chętnie na dachach starych, które nie byłby w stanie unieść cięższego poszycia dachowego.

Jest estetyczny, a także doskonale izoluje akustycznie.

Czy gont bitumiczny ma jakieś wady?

Do wad gontu bitumicznego można zaliczyć konieczność wykonania deskowania dachu, co podnosi koszty położenia pokrycia. Jednak biorąc pod uwagę dużo niższe ceny gontu bitumicznego, w porównaniu do cen pozostałych rodzajów poszyć dachowych, inwestycja w gont i tak pozostaje opłacalna.

Inną wadą może stać się fakt, iż na niejednorodnej strukturze gontu, w miejscach zacienionych i wilgotnych, mogą tworzyć się mchy i porosty. Receptą jest stosowanie raz na jakiś czas preparatów, przeznaczonych do usuwania naturalnych porostów.

Nieliczne wady gontu bitumicznego są rekompensowane jego licznymi zaletami.
Warto w niego zainwestować, jeśli chce się cieszyć trwałym, solidnym i estetycznym pokryciem dachowym przez długie lata.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >