Izolacja blaszanego dachu

Pokrycie dachu blachą trapezową lub blachodachówką wymusza na inwestorze określone rozwiązania techniczne, jeśli chce on mieć do dyspozycji poddasze zaadaptowane na potrzeby użytkowe. Blacha bowiem ma niskie możliwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Jeżeli więc chcemy zaadaptować poddasze, a na krokwiach planujemy położyć pokrycie blaszane, powinniśmy zaplanować stosowną izolację pod pokryciem. Jaka powinna być izolacja blaszanego dachu?

Dachy blaszane zabezpiecza się zazwyczaj przed działaniem temperatur oraz dochodzących z zewnątrz hałasów przy pomocy warstwy wełny mineralnej, ponadto niezbędna okazać się też może folia paroprzepuszczalna jako forma hydroizolacji: na blasze będzie się skraplać woda w wyniku różnicy temperatur i wskutek parowania z wnętrza domu. Poszycie z folii może pozwolić nam jednak na rezygnację z pełnego deskowania konstrukcji oraz kładzenia nań papy, co przełoży się na całkowity koszt zadaszenia domu. Ułatwi też odprowadzenie z domu nadmiernej ilości pary wodnej, skropliny nie będą moczyć izolacji termicznej, ani osłabiać konstrukcji więźby. Metoda ta jest szybka, wymaga jednak natychmiastowego położenia pokrycia oraz nieco komplikuje możliwość lepszego zabezpieczenia poddasza przed wpływem nadmiernego hałasu. Dlaczego? Deskowanie pokryte papą stanowi dodatkową barierę dźwiękochłonną i stawiając je łatwiej potem zamontować izolację z wełny mineralnej. W naszym kraju popularne okazuje się położenie blachodachówki lub paneli blaszanych na spadzistym dachu. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom technicznym pomagającym prawidłowo zaizolować taką konstrukcję dachową z użyciem folii, czyli bez pełnego deskowania.

Blaszany dach spadzisty: izolacja

Pokrycie dachowe z blachy wyjątkowo łatwo ulega nagrzaniu lub ochłodzeniu, przez co powstaje tzw. mostek termiczny. Do zabezpieczenia przed skraplaniem się wody na spadzistych blaszanych dachach używa się dziś często paroprzepuszczalnej membrany, zwanej folią wstępnego krycia. Z jednej strony przepuszcza ona parę wodną, z drugiej zaś – zatrzymuje pochód wody do wnętrza konstrukcji dachowej. By łatwiej położyć izolację pod blachodachówką można wybrać tradycyjną konstrukcję z deskowaniem, lecz zamiast papy zastosować folię wstępnego krycia. Wtedy montując izolację pomiędzy krokwie wstawia się docięte warstwy wełny szklanej lub mineralnej, pamiętać jednak trzeba o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej między deskowaniem a wełną.

Ale można też położyć poszycie z folii na systemie łat i kontrłat. Przy wykorzystaniu folii o bardzo wysokiej przepuszczalności (powyżej 1000 g/m2/24h) konstrukcja izolacji poszycia będzie sprzyjała pozostawieniu pojedynczej szczeliny dylatacyjnej (odprowadzenie skroplin nastąpi po wierzchu folii w szczelinach wentylacyjnych pod pokryciem), przez co wewnątrz między krokwiami można będzie położyć grubszą warstwę termoizolacyjną. Pomoże ona również w lepszym odizolowaniu akustycznym poddasza. Jak wygląda taka konstrukcja z izolacją w praktyce? Folię o odpowiedniej przepuszczalności montuje się do konstrukcji z krokwi takerem i zszywkami, następnie zaś przybija łaty oraz kontrłaty. Pomiędzy te ostatnie montuje się przynajmniej dwie warstwy wełny izolacyjnej i zabezpiecza aktywną paroizolacją, która pozwoli odprowadzić także część pary wodnej z powierzchni domu przy jednoczesnej redukcji zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >