Izolacja dachu płaskiego – jakie materiały wybrać?

Ocieplenie dachu płaskiego to kwestia zasadnicza – pamiętajmy, że przez dach może uciekać nawet 25% zgromadzonego w domu ciepła. Inne skutki niepoprawnej izolacji to np. zawilgocenie, a w konsekwencji – ryzyko powstania pleśni czy grzybów.

Jak prawidłowo ocieplić dach płaski

Pierwszym, o co powinniśmy zadbać, jest dobór materiałów o odpowiednich parametrach technicznych. Najczęściej stosuje się czterowarstwową izolację, gdzie pierwsza warstwa to powłoka konstrukcyjna – pod postacią blachy trapezowej lub płyty żelbetowej – druga to warstwa paroizolacyjna, trzecia to materiał termoizolacyjny, a czwarta – poszycie zewnętrzne, które najczęściej wykonywane jest z papy termozgrzewalnej. Sam sposób układania warstw musi zostać dostosowany do typu dachu, który zamierzamy ocieplić. Pamiętajmy, że funkcją izolacji jest nie tylko powstrzymanie ulatywania ciepła, lecz również zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza domu oraz zapewnienie dźwiękoszczelności. Wiele osób decyduje się na zaizolowanie dachu płaskiego za pomocą płyt poliuretanowych. Doskonale sprawdzą się tu płyty izolacyjne Thermano – ekologiczne rozwiązanie, które posłuży nam przez wiele lat. Płyty poliuretanowe są wodoszczelne, wytrzymałe i posiadają wysoką przyczepność. Ponadto są lekkie i odporne zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i środków chemicznych. Pamiętajmy, że po zastosowaniu tego wykończenia musimy dodatkowo pokryć je materiałem zabezpieczającym przed działaniem promieni ultrafioletowych.

Szukając odpowiednich materiałów do ocieplenia dachu, warto rozważyć kupno wełny mineralnej, która cechuje się niepalnością i wytrzymałością, a także doskonale zatrzymuje ciepło i dźwięki. Szczególnie wysoką jakość izolacji oferuje tzw. skalna wełna mineralna marki Rockwool, która łączy w sobie wszystkie możliwe zalety wełny izolacyjnej.

Do popularnych materiałów stosowanych w izolacji należy także styropian ze względu na swoją trwałość i wodoodporność. Ma on jednak niską zdolność przewodzenia ciepła i nie wytłumia dźwięków tak dobrze, jak inne formy izolacji.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >