Jak powinno się dbać o blachodachówki?

Blachodachówka to najczęściej wybierany produkt przez klientów hurtowni pokryć dachowych. Nie ma w tym nic dziwnego – materiał jest stosunkowo niedrogi, a przy tym wyróżnia się wytrzymałością i odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Ponadto dachówka z blachy jest też lekka, dzięki czemu można ją stosować w przypadku starszych obiektów czy tych ze słabszą więźbą. Jednak aby blachodachówka dobrze spełniała swoje funkcje, trzeba o nią odpowiednio dbać. Jak to zrobić?

Przede wszystkim regularne mycie i czyszczenie

Dobór odpowiednich metod pielęgnacji i konserwacji pokrycia dachowego zależy od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Jednak niezależnie od tego, czy na dachu znajduje się dachówka betonowa, czy może omawiana blachodachówka, pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne umycie powierzchni. W tym celu warto zainwestować w odpowiednie środki i akcesoria.

Należy unikać agresywnych środków czyszczących, ponieważ mogą uszkodzić powłokę, a także spowodować zmiany koloru, co sprawi, że będzie się prezentowała nieestetycznie. Często zdarza się tak, że wystarczy zastosować wodę pod ciśnieniem. W przypadku większych zabrudzeń przyda się też miękka szczotka i płyn dedykowany do czyszczenia pokryć dachowych. Takie prace zazwyczaj wystarczy przeprowadzać raz do roku.

Regularne przeglądy i usuwanie usterek z pokrycia dachowego

Kolejną kwestią, o którą trzeba zadbać w przypadku dachówki z blachy, jak i innych pokryć są regularne przeglądy. Takie prace należy zlecić specjalistom, którzy sprawdzą, jaka jest kondycja poszczególnych elementów i razie potrzeby wskażą, co należy naprawić. Najczęściej zdarza się tak, że w przypadku blachodachówki trzeba przeprowadzać serwis dekarski co pięć lat, natomiast po okresie gwarancyjnym co dwa lata. Wszystko jednak zależy od konkretnego producenta. Ostatnią, ale niemniej ważną kwestią jest usuwanie usterek na bieżąco. Nie należy zaniedbywać tego obowiązku, ponieważ w innym przypadku ślady korozji czy rysy mogą się powiększać, a w efekcie coraz bardziej zagrażać bezpieczeństwu domowników.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >