Jak skonstruowany jest dach płaski?

Dach płaski to jedna z wizytówek architektury nowoczesnej. Oprócz uniwersalnej i zachowawczej estetyki ten rodzaj zwieńczenia budynku oferuje również pole do wdrażania licznych rozwiązań funkcjonalnych. Wśród nich wymienić można m.in. możliwość zaaranżowania tarasu na powierzchni dachu czy łatwą – a także niewiążącą się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów ewentualnej rozbiórki – rozbudowę budynku o dodatkowe piętra. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie warstwy i elementy konstrukcyjne składają się na budowę dachu – zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć o budowie dachu płaskiego

W celu zapewnienia maksymalnej izolacji cieplnej i akustycznej dachy płaskie konstruowane są z kilku różnych warstw. Jest przy tym szczególnie ważne połączenie ich w taki sposób, by nie powstały pomiędzy nimi żadne szczeliny – może to doprowadzić do wytworzenia się tzw. mostków cieplnych, które przyczynią się do utraty ciepła z wnętrza budynku, w konsekwencji zaś – do wzmożonej eksploatacji energii i wyższych rachunków.

Podstawowe elementy dachu płaskiego to najczęściej:

  • konstrukcja szkieletowa,
  • paroizolacja,
  • ocieplenie,
  • wiatroizolacja,
  • pokrycie dachowe.

W zależności od detali projektu architektonicznego lub planowanego wykorzystania dachu powyższa lista może zostać uzupełniona, lub wymienione na niej komponenty zastąpione przez inne. Jeżeli np. dach ma posłużyć jako taras, będzie miał konstrukcję tzw. stropodachu – z warstwą konstrukcyjną w formie stropu, dodatkową warstwą konstrukcyjną pod pokrycie dachowe czy specjalną nawierzchnią odporną na uszkodzenia mechaniczne mogące wystąpić podczas użytkowania.

Zastosowanie dachu płaskiego daje liczne korzyści – wśród nich wymienić można m.in. wspomnianą wyżej możliwość wykorzystania go w charakterze przestrzeni użytkowej, takiej jak taras czy teren zielony. Ponadto ten rodzaj zwieńczenia umożliwia zbudowanie najwyższej kondygnacji budynku bez konieczności tworzenia skosów, dzięki czemu znajdujące się w jej obrębie pomieszczenia zyskają więcej przestrzeni.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >