Jak układać papę termozgrzewalną?

Papa termozgrzewalna to popularny materiał stosowany w budownictwie, zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, tarasów czy balkonów. Dzięki swej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, elastyczności i łatwości montażu sprawdza się jako izolacja termiczna oraz hydroizolacyjna. Właśnie dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na jej użycie podczas modernizacji czy budowy nowych obiektów. W niniejszym artykule przedstawimy sposób układania papy termozgrzewalnej.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do układania papy termozgrzewalnej, której doskonałym przykładem jest papa termozgrzewalna Warszawa, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być równe, czyste i suche, aby zapewnić optymalną przyczepność materiału. Jeżeli natrafimy na nierówności czy ubytki, konieczne jest ich wyrównanie za pomocą odpowiednich mas szpachlowych czy betonowych. Dodatkowo warto zastosować grunt pod papy, który poprawi działanie izolacji termicznej i hydroizolacyjnej.

Układanie papy termozgrzewalnej

Przystępując do układania papy termozgrzewalnej, należy rozpocząć od rozwinięcia jej na podłożu w celu uniknięcia zmarszczeń czy pęcherzy powietrza. Pierwsza warstwa papy powinna być układana na podłożu równolegle do krawędzi dachu. Następnie przy pomocy palnika gazowego należy ogrzewać spodnią stronę papy, aż do jej rozpuszczenia, jednocześnie dociskając materiał do podłoża za pomocą wałka.

Kiedy pierwsza warstwa papy zostanie już przytwierdzona do podłoża można przystąpić do układania drugiej warstwy – papy nawierzchniowej. W przypadku tej warstwy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej zakładki między kolejnymi pasami papy, zwykle około 10 cm, aby zapewnić szczelność. Zgrzewanie drugiej warstwy odbywa się w sposób analogiczny do pierwszej – za pomocą palnika gazowego i wałka do dociskania.

Warto zwrócić uwagę na krawędzie dachu czy elementy wystające, takie jak kominy czy wentylacje. W takich miejscach konieczne jest precyzyjne przycięcie papy oraz dokładne przyleganie do elementów konstrukcyjnych, aby uniknąć przecieków czy mostków termicznych.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >