Jak wybrać okna połaciowe, żeby były w stanie dobrze doświetlić poddasze?

Montaż albo wymiana pokrycia dachowego to nie tylko wybór pomiędzy blachodachówką a dachówką ceramiczną czy betonową. Oprócz tego należy również zadbać o funkcjonalność konstrukcji. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której poddasze będzie wykorzystane jako przestrzeń użytkowa. Wówczas należy zadbać o to, aby była odpowiednio doświetlona. Aby to zrobić, warto zainwestować w okna połaciowe. Jak wybrać odpowiednie?

Jak dobrać rozmiary okien połaciowych?

Klienci naszej hurtowni pokryć dachowych nierzadko chcą zagospodarować poddasze na urządzenie sypialni, pokoju dziecięcego czy garderoby. Właśnie dlatego po wyborze dachówki ceramicznej czy innego materiału zastanawiają się też, jakie rozwiązania będą najlepsze, aby pomieszczenia były odpowiednio doświetlone. Jednym z lepszych pomysłów jest oczywiście montaż okien połaciowych. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, więc trudno wybrać odpowiedni. Jedną z ważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu okien dachowych, jest ich rozmiar. W zależności od potrzeb można zdecydować się na jedną z podstawowych wielkości albo zlecić wykonanie produktów na wymiar. Warto wówczas kierować się następującymi kryteriami i wskazówkami:

  • szerokość okien powinna odpowiadać typowemu rozstawowi krokwi,
  • jeśli rozstaw krokwi jest większy, to można zamontować je na łatach,
  • wysokość powinna być dostosowana do kąta nachylenia połaci – najniższe okna sprawdzą się w przypadku stromych dachów.

Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?

Wymiary to jedna z najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiednich okien połaciowych. Oprócz tego warto też zapoznać się z dostępnymi rodzajami produktów. Największym zainteresowaniem cieszą się obrotowe okna dachowe, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Alternatywą są okna uchylno-obrotowe, które można otwierać na dwa sposoby, czyli obracając wokół osi w połowie wysokości albo uchylając do góry.
Wyróżniamy jeszcze okna wyłazowe, które otwierają się na bok. Jedną z ważniejszych zasad, którymi trzeba się kierować podczas zakupu omawianych elementów stolarki, jest powierzchnia przeszklenia. Zgodnie z zaleceniami wielu architektów powierzchnia przeszkleń powinna stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać o poradę specjalistę ze sklepu z akcesoriami do pokryć dachowych. Nasi pracownicy chętnie pomogą w doborze optymalnych rozwiązań.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >