Jak wygląda proces produkcji dachówek?

Proces produkcji dachówek to fascynująca podróż, która zaczyna się od surowców, a kończy na gotowych produktach, które zdobią nasze dachy. Współczesne technologie oraz dbałość o środowisko sprawiają, że ten proces jest coraz bardziej efektywny i przyjazny dla otoczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej etapom produkcji dachówek

Podstawowe surowce

Podstawowym surowcem do produkcji dachówek ceramicznych jest glina, natomiast do produkcji dachówek betonowych stosuje się cement, piasek oraz wodę. W przypadku dachówek ceramicznych, glina jest starannie selekcjonowana pod względem jakości i właściwości fizycznych. Następnie jest ona odpowiednio przygotowywana – oczyszczana z zanieczyszczeń, a także nawilżana i mielona w specjalnych młynach.

Formowanie dachówek

Kolejnym etapem produkcji dachówek jest formowanie. W przypadku dachówek ceramicznych stosuje się technikę wytłaczania, polegającą na wyciskaniu masy glinianej przez specjalne formy. Dachówki betonowe są natomiast formowane za pomocą maszyn wibracyjno-prasujących, które nadają im odpowiedni kształt i strukturę.

Suszarnia i wypalanie

Po uformowaniu dachówki ceramiczne są umieszczane w suszarni, gdzie tracą nadmiar wilgoci. Następnie przechodzą proces wypalania w piecach tunelowych o temperaturze sięgającej nawet 1100 stopni Celsjusza. Wypalanie trwa zwykle kilka dni i ma na celu uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz koloru dachówek. W przypadku dachówek betonowych proces suszenia jest znacznie krótszy, a następnie są one utwardzane za pomocą parowania.

Malowanie i impregnacja

W celu uzyskania atrakcyjnego wyglądu oraz dodatkowej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, dachówki są poddawane procesowi malowania i impregnacji. Dachówki ceramiczne są pokrywane emalią, która nadaje im połysk oraz odporność na zabrudzenia i porastanie mchem. Dachówki betonowe natomiast są malowane farbami akrylowymi, które tworzą na ich powierzchni trwałą warstwę ochronną.
Proces produkcji dachówek jest złożony i wymaga precyzji oraz dbałości o każdy szczegół. Dzięki temu na rynku dostępne są produkty o wysokiej jakości, które gwarantują trwałość i estetykę dachu przez wiele lat.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >