Jak zabezpieczyć pokrycia dachowe przed porywistym wiatrem?

Wybór pokrycia dachowego nie jest prostym zadaniem. Wówczas warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wybranych dachówek i ich odpornością na działanie szkodliwych warunków pogodowych czy innych czynników. Jednak niezależnie od tego, czy na powierzchni domu pojawi się dachówka ceramiczna, czy może betonowa, dobrze zabezpieczyć ją przed działaniem niekorzystnych warunków, na które będzie szczególnie narażona. Jednym z nich jest bez wątpienia porywisty wiatr. Co zrobić, aby pokrycie dachowe nie zostało uszkodzone w takich sytuacjach?

Przede wszystkim dobry projekt 

Przed podjęciem decyzji, czy na powierzchni budynku zostanie położona dachówka ceramiczna, czy może betonowa, warto zastanowić się, na działanie jakich czynników będzie narażona. Taka wiedza pozwoli przygotować odpowiedni projekt, który uwzględni potencjalne zagrożenia i metody, które pozwolą sobie z nimi poradzić. Powinno się w nim znaleźć nie tylko pozwolenie na budowę, ale również informacje o trwałości instalacji. Właśnie dlatego jednym z ważniejszych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę, przygotowując projekt dachu, jest położenie geograficzne obiektu, na którym zostanie zamontowany.

W Polsce wyróżniamy bowiem trzy strefy obciążenia wiatrem, z czego trzecia obejmuje tereny, na których występują najsilniejsze wiatry, które występują na obszarach górskich, czyli między innymi na Przedgórzu Sudeckim i Pogórzu Karpackim. Taka wiedza pozwala na zaplanowanie takiej konstrukcji, która będzie bezpieczna i przemyślenie, ile mocowań może się przydać, aby zapewnić jej odpowiednią stabilizację.

A co z wyborem rodzaju pokrycia dachowego? 

Niezwykle istotną kwestią w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa dachowi, który jest narażony na działanie porywistych wiatrów, jest wybór odpowiedniego pokrycia. W tym przypadku sprawdzi się na przykład dachówka betonowa, która jest stosunkowo ciężka, w związku z czym wiatrowi będzie ciężko ją podnieść. Takie pokrycie w połączeniu z dobrej jakości mocowaniem i zabezpieczeniem zapewni bezpieczeństwo obiektowi i mieszkańcom. Do mocowań dobrze stosować długie gwoździe albo specjalne łączniki z blachy, które dodatkowo ustabilizują całą konstrukcję. Bardzo ważny jest też fakt, aby krokwie, słupy, płatwie oraz zastrzały łączyć w taki sposób, aby były odporne na rozciąganie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >