Jaki kąt nachylenia dachu będzie optymalny?

Projektowanie i budowanie domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jednym z elementów, na który warto wówczas zwrócić szczególną uwagę, jest niewątpliwie dach. To właśnie on stabilizuje obiekt, a do tego chroni go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Przed wyborem odpowiedniego pokrycia, należy przemyśleć, jaki kąt nachylenia będzie odpowiedni. Jak to wygląda w praktyce? Jaki kąt jest optymalny?

Jak dobrać kąt nachylenia dachu do warunków atmosferycznych?

Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając kąt nachylenia pokrycia dachowego. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy więźba zostanie pokryta dachówką ceramiczną, czy może dachówką, ale również zwrócić uwagę na to, na jakie warunki atmosferyczne będzie narażony obiekt.

Jeżeli w danym regionie występują częste i obfite opady, to najlepiej wybrać dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 stopni. Dzieje się tak, ponieważ taka konstrukcja pozwoli na szybsze odprowadzanie wody. Z tego powodu spadziste dachy można zauważyć przede wszystkim na górskich obszarach. Jeżeli natomiast mówimy o budynkach wznoszonych w miejscach, w których panują stabilne warunki pogodowe, to dobrze się sprawdzą płaskie dachy, które świetnie się wpasowują zarówno w starszą, jak i w nowoczesną architekturę.

Kąt nachylenia dachu a wybór materiału pokryciowego

W Polsce najczęściej można spotkać średnio spadziste dachy, które mają kąt nachylenia mieszczący się w przedziale od 30 do 45 stopni. Decydując się na konkretne rozwiązanie, warto również przemyśleć, czym budynek ma zostać pokryty. W przypadku gontów bitumicznych najlepiej zdecydować się na dach o kącie nachylenia mieszczący się w przedziale od 11 do 45 stopni.

Z mniejszą dowolnością mamy do czynienia w przypadku blachodachówki. Wówczas optymalny kąt nachylenia będzie wynosił od 12 do 30 stopni. Papa nadaje się z kolei do stosowania na dachach przy minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 22 stopnie. Przed wyborem odpowiedniego materiału najlepiej skonsultować się ze specjalistą z hurtowni pokryć dachowych, aby cieszyć się funkcjonalnym i trwałym domem lub innym obiektem.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >