Z jakich stron świata powinny się znajdować okna połaciowe?

Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń na poddaszu odgrywa ogromnie ważną rolę, ponieważ pozwala na normalne funkcjonowanie. Brak światła bardzo źle działa na ludzi. Nie tylko uniemożliwia pracę czy wykonywanie codziennych czynności, lecz także prowadzi do znacznego obniżenia samopoczucia. Gdzie zamontować okna połaciowe, by maksymalnie doświetlić przestrzeń?

Okna połaciowe od wschodniej strony

Okna połaciowe umieszczone we wschodniej części dają dużo porannego światła. Większość architektów oraz projektantów wnętrz właśnie w tym miejscu umieszcza sypialnie, która o poranku jest bardzo dobrze doświetlona. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przebywają w sypialni w ciągu dnia. Słońce jest tam mało intensywne i pozwala nawet na poobiednią drzemkę, ponieważ promienie nie przeszkadzają w odpoczynku. Okna połaciowe od wschodniej strony nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku pokojów dziennych. Przestrzeń nie jest dobrze doświetlone, co może przeszkadzać zwłaszcza w nauce. Dlatego pokoje do pracy powinny znajdować się w części, w której okna wychodzą na południowy zachód. Wschodnia strona domu to także dobre miejsce na kuchnie. Zbyt nasłonecznione pomieszczenie może być bardzo ciepłe zwłaszcza podczas gotowania. Najlepiej w takim wypadku zastosować ciąg wielu okien połaciowych tak, by dostarczały jak najwięcej rozproszonego światła na blaty.

Okna połaciowe od strony południowej

Południe to najdłużej i najbardziej doświetlona cześć poddasza. Z tego względu okna połaciowe po tej stronie idealnie sprawdzą się w pokojach dziennych i dziecięcych. Warto jednak pamiętać, że latem w takich przestrzeniach może być bardzo gorąco, dlatego zaleca się montowanie na oknach markiz, daszków lub specjalnych rolet, umożliwiających ochłodzenie pomieszczenia. Południowa strona idealnie nadaje się na łazienki, ponieważ promienie słońca osuszą wilgotne powietrze. W przypadku południowej strony nie jest potrzebna duża liczba okien, ponieważ przestrzeń może w pewnym momencie okazać się zbyt upalna, a to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Okna na poddaszu od północnej strony

W północnej części poddasza światło jest rozproszone i niezbyt intensywne. Promienie słońca dają delikatne światło, dlatego można w tej przestrzeni zorganizować przytulną sypialnię. Warto jednak pamiętać, by wybierać duże okna. Zbyt małe otwory mogą sprawić, że pomieszczenia są ciemne i ponure przez większą część dnia. Dlatego w tym miejscu lepiej nie robić pokoju dziennego lub dziecięcego. Północna strona to idealna przestrzeń na zlokalizowanie pomieszczeń gospodarczych, gdzie nie potrzeba aż tak dużej ilości światła.

Okna od strony zachodniej

Okna połaciowe umieszczone po zachodniej stronie dają bardzo mocne światło zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Są zatem idealnym rozwiązaniem w łazienkach lub pokojach dziennych. W przypadku gabinetów i miejsc przeznaczonych do pracy bądź nauki mogą wprowadzać zbyt dużo ostrego słońca. Jeżeli jest taka możliwość, warto w pomieszczeniach montować okna połaciowe z różnych stron. W ten sposób do pokoi wpada światło o różnych porach dnia, co znacznie zwiększa funkcjonalność całego poddasza.



Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >