Jakie są dostępne elementy komunikacji dachowej?

Chodzenie po dachu nie jest czynnością, którą wykonujemy codziennie, jednak montaż elementów pozwalających na poruszanie się po połaciach jest niezwykle ważny. Brak odpowiednich części sprawia, że trudno naprawić usterki lub dostać się do komina. Właśnie dlatego dobrze zaprojektowany dach zapewnia specjalistom bezpieczne tory komunikacyjne. Jakie produkty tego typu są obecnie dostępne w sklepach i hurtowniach?

Dlaczego dach musi być wyposażony w elementy komunikacji?

Remontując bądź budując dach, mało kto myśli o zakupie części pozwalających na poruszanie się po dachu. A takie elementy odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo osobom, które naprawiają usterki. Po dachu najczęściej przemieszczają się dekarze oraz kominiarze. I warto tutaj zaznaczyć, że osoby przeprowadzające kontrolę kominów mają prawo odmówić wykonania zadania, jeśli na dachu nie ma specjalnych zabezpieczeń. Stan połaci powinien być regularnie sprawdzany zwłaszcza po zimie lub większych wichurach. W takich sytuacjach komunikacja również jest niezbędna, szczególnie na dachach o większym kącie nachylenia.

Wybierając elementy komunikacji dachowej, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest materiał, z jakiego produkty zostały wykonane. Surowiec musi być wytrzymały, stabilny, a także niezbyt śliski. Najlepiej wybierać konstrukcje z metalu lub aluminium. Dobry system komunikacji zapewnia również dodatkowe zabezpieczenia asekuracyjne. Oczywiście istotną rolę odgrywa ich dopasowanie do aranżacji dachu. W związku z tym, że w sklepach dostępne są rozmaite pokrycia dachowe, producenci oferują różnorodne akcesoria, także te dotyczące komunikacji. Warto także pamiętać, że całe wyposażenie dachu musi być ze sobą kompatybilne, dlatego najlepiej kupować wyroby jednej firmy.

Elementy komunikacji dachowej

Jednym z podstawowych elementów komunikacji jest wyłaz dachowy, czyli małe okienko montowane najczęściej w okolicy komina. To właśnie z jego pomocą można swobodnie wyjść na dach, by przeprowadzić wszystkie naprawy bądź czyszczenie komina. Z wyłazu korzystają między innymi kominiarze. Kolejny niezwykle istotny produkt to ławy i stopnie kominiarskie. Stopnie to akcesoria montowane wzdłuż spadku połaci dachowej. Polskie prawo budowlane przewiduje montaż stopni kominiarskich i łat na wszystkich dachach o spadku większym niż 25%. W rzeczywistości lepiej je montować na każdym budynku.

Warto także zainwestować i kupić pomosty oraz drabiny dachowe. Tak przygotowana kompleksowa komunikacja zapewnia bezpieczeństwo podczas naprawy dachu, renowacji czy w czasie prac kominiarskich. Pamiętajmy, że drożny komin to gwarancja bezpieczeństwa, jednak najpierw trzeba się jakoś dostać na dach.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >