Kiedy warto jest wybrać dachówki o mniejszym formacie?

Decyzja o położeniu albo wymianie dachu wiąże się przede wszystkim z koniecznością wybrania odpowiedniego materiału. Osoby, które odwiedzają hurtownię z pokryciami dachowymi, zwykle zwracają uwagę na to, aby wybrany produkt był trwały, odporny na działanie warunków atmosferycznych i innych czynników oraz estetyczny. Jednak istnieje jeszcze jedna kwestia, o którą z pewnością zapyta pracownik sklepu, jest ich format. Stosunkowo rzadkim wyborem jest kupno dachówki o mniejszym formacie, jednak zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie jej jest niemal konieczne. Kiedy najbardziej się przydaje?

Na jakich domach sprawdzi się dachówka o mniejszym formacie? 

Jak już wspomnieliśmy, Klientów odwiedzających naszą hurtownię pokryć dachowych w Warszawie pytamy nie tylko o to, czy interesuje ich dachówka ceramiczna, czy może betonowa, ale również o to, jaki format dachówki preferują. Jeśli chodzi o omawiane mniejsze elementy, to sprawdzą się przede wszystkim w przypadku dachów o nieregularnym kształcie. Mowa tutaj na przykład o złożonej architekturze, czyli takich dachach, które mają dużo płaszczyzn. Zastosowanie mniejszych dachówek w tym przypadku będzie nie tylko wygodniejsze, ale dodatkowo pozwoli na stosunkowo niewielkie straty materiału.

Mniejsze elementy będą również dobrym wyborem, jeśli chodzi o pokrycia z krzywiznami, ponieważ wówczas łatwiej będzie je dopasować na przykład do łuków. Kolejnym przykładem są dachy o niewielkiej powierzchni – niewielkie dachówki optycznie powiększą ich wielkość i sprawią, że będą wyglądać bardziej estetycznie. Oprócz tego warto po nie sięgnąć w przypadku nietypowego kształtu połaci, gdyż łatwiej je będzie wówczas dopasować.

Gdzie jeszcze sprawdzą się dachówki o mniejszym formacie? 

Dachy domów o nietypowych kształtach to nie jedyne konstrukcje, na których sprawdzą się dachówki o mniejszym formacie. Omawiając ich zastosowanie, nie sposób nie wspomnieć o budynkach zabytkowych. Dzieje się tak, ponieważ drobna dachówka doskonale wpisuje się w ich estetykę i historyczny styl. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywana na przykład podczas renowacji dachów kościołów, kamienic czy dworków szlacheckich. Aby skutecznie podkreślić ich wartość historyczną, można zdecydować się na przykład na karpiówki wieżowe, które mają kolor wypalonej gliny. Mniejsze dachówki sprawdzą się też w przypadku nowoczesnych budynków, które mają być wzorowane na budowle pochodzące z przeszłości.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >