Kominek wentylacyjny – co to takiego?

Jest być może niepozorny z wyglądu, ale jego obecność na pokryciu dachowym jest obowiązkowa. Służy do odprowadzenia z pomieszczeń nadmiaru pary wodnej i zużytego powietrza. O jakim elemencie mowa? O kominku wentylacyjnym! Dzięki niemu system wentylacji pomieszczeń działa sprawnie, zaś para wodna nie ulega skropleniu i nie osiada na ścianach i elementach konstrukcyjnych budynku. Kominek wentylacyjny pełni jeszcze inne funkcje: poza byciem zwieńczeniem grawitacyjnego lub mechanicznego systemu wentylacyjnego wyprowadza też przez konstrukcję dachu na zewnątrz skropliny z pomieszczeń oraz – pośrednio – przewody antenowe i inne niezbędne instalacje na dach. Może być z powodzeniem instalowany na szczycie pionów kanalizacyjnych. Zwieńczenie kominka wentylacyjnego powinno mieć kształt umożliwiający swobodne odprowadzenie kondensatu wodnego poza obrys kominka.

Liczba kominków wentylacyjnych na dachu budynku ustalana jest zawsze na etapie projektowania; wtedy to architekt planuje sieć wentylacyjną we wnętrzach i wskazuje miejsca instalacji kominków. Istotne jest, by miejsca o szczególnie dużej wilgotności (łazienki, kuchnie, pralnie itp., ale również kotłownie i pomieszczenia bez okien) miały dostęp do wentylacji. Same kanały, dla poprawienia ciągu, powinny być docieplone tam, gdzie występuje taka trzeba; często więc projektuje się je w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów spalinowych komina lub pionów CO lub CWU. Istotną sprawą związaną z kominkami wentylacyjnymi jest ich montaż. Powinny być one zainstalowanie na płycie bazowej, ze szczelnie domontowanymi elastycznymi przewodami umieszczonymi w kanałach systemu wentylacyjnego. Renomowani producenci akcesoriów dachowych zwykle oferują kominki wentylacyjne wraz z niezbędnym do ich montażu wyposażeniem.

Kominek Virtum UNI: cechy produktu

Ciekawą propozycją w segmencie kominków wentylacyjnych jest Virtum UNI firmy MDM S.A. UNI to skrót od uniwersalny, kominki te bowiem mogą z powodzeniem być montowane na niemal każdym typie pokrycia dachowego, a to dzięki zastosowaniu elastycznego kołnierza uszczelniającego. Dla łatwiejszego montażu na dachach o różnym nachyleniu konstrukcję wyposażono w poziomicę. Na szczycie kominka Virtum UNI znajdziemy nasadę w charakterystycznym kształcie. Dzięki dodatkowym pierścieniom wentylacyjnym u jej spodu ułatwiony jest ciąg powietrza z budynku do zewnątrz i to bez względu na porę roku, po prostu konstrukcja kominka lepiej wykorzystuje działanie sił natury.

Kominek Virtum UNI wykonany został z barwionego w masie polipropylenu. Materiał ten wykazuje wyjątkową odporność na działanie promieniowania ultrafioletowego, wysokich i niskich temperatur oraz opadów atmosferycznych. Nie blaknie również pod ich wpływem, zatem zainstalowany na dachu będzie długo i sprawnie pełnił swe funkcje, niezniszczony upływem czasu. Dostępna paleta barw zawiera kolory pozwalające skomponować kominek Virtum UNI z najpopularniejszymi kolorami dachówek i blachodachówek.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >