Kryteria wyboru systemu rynnowego

Jednym z ważniejszych instalacji, które znajdują się na dachu, jest rozwiązanie pozwalające na odprowadzanie wody opadowej poza obiekt budowlany. Zasadniczymi strukturami są tutaj rynny, a więc korytka instalowane wzdłuż krawędzi dachu. Niezbędnym komponentem są także rury spustowe, sprawiające, że woda spływa do gruntu. Do produkcji systemów rynnowych wykorzystuje się różnorakie technologie. Jakie elementy są ważne przy ich wyborze?

Wielkość powierzchni przeznaczona do odwodnienia

Zasadnicze znaczenie ma wielkość powierzchni do odwodnienia. Do jej określenia bierze się pod uwagę wysokość dachu, a także rozmiar połaci dachowej. Pozwoli to na wskazanie przepustowości systemu i dobranie właściwych średnic rur spustowych i rynien. Do wymiarów dostosowuje się pozostałe akcesoria, takie jak kolanka, trójniki, czy też haki rynnowe.

Materiały i technologia wykonania systemów rynnowych

Systemy rynnowe wytwarzane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze to komponenty tworzone są ze stali. Wyróżniają się wysoką odpornością na działanie warunków termicznych i trwałością. Innym tworzywem jest PCV. Takie rozwiązania dostępne są w niezwykle korzystnych cenach. Wysoką wytrzymałością charakteryzują się również produkty pokrywane powłoką tytanowo-cynkową.

Walory estetyczne systemów rynnowych

Przy wyborze systemów rynnowych bierze się także pod uwagę walory estetyczne. Rozwiązania powinny odpowiednio komponować się z bryłą i elewacją obiektu budowlanego. Na rynku dostępne są produkty w różnej palecie barw, a także kształcie. Znaleźć można wyroby kwadratowe lub o przekroju półokrągłym. Pierwsze wspaniale sprawdzą się w budynkach, które wyróżniają się nowoczesną architekturą. Dobry system rynnowy zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >