Które pokrycia dachowe cieszą się obecnie największą popularnością?

Niezależnie od tego, czy budujemy dom, czy remontujemy istniejący dach, wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest jednym z kluczowych elementów decydujących o funkcjonalności, estetyce i trwałości całej konstrukcji. Rynek oferuje wiele materiałów, które różnią się pod względem właściwości technicznych, cen i wyglądu. W niniejszym artykule omówimy najpopularniejsze pokrycia dachowe w Polsce.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to tradycyjne i bardzo chętnie wybierane pokrycie dachowe. Dachówki produkowane są z naturalnej gliny, która poddawana jest procesowi wypalania. Pokrycia dachowe ceramiczne charakteryzują się dużą trwałością, która może wynosić nawet ponad 100 lat. Są odporne na promieniowanie UV, zmiany temperatur, korozję oraz działanie wilgoci.

Dachówka betonowa

Dachówka betonowa to tańsza alternatywa dla dachówki ceramicznej. Jest wykonywana z mieszanki cementu, piasku oraz wody. Dachówki betonowe mają podobne właściwości jak ceramiczne – są odporne na zmiany temperatur, wilgoć oraz promieniowanie UV. Ich żywotność może wynosić od 30 do 50 lat.

Blachodachówka

Coraz większą popularność zyskują pokrycia dachowe w postaci blachodachówki. Jest to pokrycie wykonane z blachy stalowej, ocynkowanej lub aluminiowej, pokrytej powłoką ochronną. Blachodachówka cechuje się małą masą i łatwością montażu, co przekłada się na mniejsze obciążenie konstrukcji dachu. Pokrycie tego typu ma również korzystniejszą cenę niż dachówki ceramiczne czy betonowe.

Bitumiczne pokrycia dachowe

Bitumiczne pokrycia dachowe to doskonały wybór dla osób poszukujących trwałego i długowiecznego dachu. Wykonane są z mieszanki asfaltu, smoły i innych materiałów, które sprawiają, że są wodoodporne i odporne na warunki atmosferyczne. Są również łatwe w montażu i konserwacji, co czyni je idealnym wyborem zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Przy odpowiedniej pielęgnacji dachy bitumiczne mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >