Montaż blachodachówki krok po kroku

Dach pełni niezwykle ważną rolę. Jego główne zadanie to ochrona domowników i budynku przed deszczem, gradem, chłodem czy intensywnymi promieniami słonecznymi. Niezależnie od tego, jakie pokrycie dachowe wybierzemy, poszczególne elementy muszą być dobrze położone. W przeciwnym razie dach będzie przeciekał. Jak krok po kroku zamontować blachodachówkę na połaciach? Oto krótki poradnik.

Czy blachodachówka sprawdzi się przy każdym dachu?

Decydując się na blachodachówkę, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że dach powinien mieć odpowiedni kształt. Połacie muszą być nachylone pod kątem co najmniej 9 stopni. Jeśli ten wymóg nie zostanie spełniony, może okazać się, że dach przecieka. Dzieje się tak dlatego, że nagromadzona woda nie spada w dół. Arkusze lub moduły blachodachówki montuje się do więźby, która składa się z łat oraz kontrałat. Przed przystąpieniem do instalacji poszczególnych elementów krokwie muszą być odpowiednio przygotowane.

Na połaciach należy rozłożyć specjalną folię paroprzepuszczalną. Jej zadanie polega na zatrzymywaniu wilgoci tak, by nie dostała się do wnętrza budynku. Pamiętajmy przy tym, że nie jest to jakakolwiek folia ze sklepu. Ten model musi wyróżniać się wysoką przepuszczalność pary, co pozwoli zachować w pomieszczeniach odpowiednią cyrkulację powietrza niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.

Akcesoria do montażu blachodachówki

Do montażu blachodachówki potrzebne są konkretne akcesoria. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i elementów wykończeniowych podpowiadają, co może się przydać:

Instalacja pokrycia dachowego tego typu wymaga zaopatrzenia się w pasy rynnowe, deski czołowe, a także wiatrownice. Cały proces wykonujemy przy użyciu specjalnych wkrętów. Blachodachówkę można montować zarówno od prawej do lewej strony dachu, jak i od lewej do prawej. Jeśli już rozpoczniemy w konkretnym kierunku, musimy być konsekwentni.

Pierwszym krokiem jest zamocowanie wspomnianej już folii. W tym celu używany mocnych zszywek. Istotne jest, by tworzywo wystawało poza ścianę około 200 mm zwłaszcza przy okapie. Folia nie powinna być zbyt mocno napięta między krokwiami. Jeśli ją przycinaliśmy, poszczególne pasy muszą na siebie zachodzić mniej więcej 150 mm. W ten sposób mamy całkowitą pewność, że nie powstaną żadne przerwy między materiałem.

Montaż blachodachówki

Kolejny krok to montaż łat. Przy blachodachówce należy wybrać grubsze części. Układamy je od okapu, by później przejść do instalacji desek czołowych. W tym celu używamy śrub lub gwoździ ocynkowanych. Przy tak przygotowanej konstrukcji możemy rozpocząć mocowanie akruszy lub modułów. Pamiętajmy, że pierwszy arkusz musi wystawać około 40 mm poza okap. Należy go za pomocą wkrętu dokładnie przymocować zarówno do okapu, jak i kalenicy.

Jeśli chcemy przyśpieszyć i ułatwić sobie pracę, warto użyć wkrętarki. Urządzenie to powoli przytwierdzić arkusze i moduły z odpowiednią siłą. Jest to o tyle ważne, że zbyt słabo przymocowane elementy może zerwać silniejszy podmuch wiatru. Ostatni krok do zakończenia prac monterskich to założenie kalenicy, czyli elementu znajdującego się najwyżej, który łączy połacie dachowe.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >