Montaż okien dachowych krok po kroku

Okna dachowe wpuszczą do pomieszczenia optymalną ilość światła słonecznego, a także stworzą w pokoju niepowtarzalny klimat. Lepiej będą chronić twoją prywatność i pozwolą bezpiecznie wejść na dach, w celu przeprowadzania na nim prac konserwatorskich. Jak zamontować okna połaciowe?

Jak zamontować okno dachowe na krokwiach?

Jednym ze sposobów montażu wyłazu dachowego jest jego umocowanie na krokwiach, bez ingerencji w więźbę dachową. Pierwszy etap to wówczas sprawdzenie rozstawu krokwi w dachu. Szerokość zakupionego okna musi być o co najmniej pięć centymetrów mniejsza od odległości między krokwiami. Następnie zamontuj okna, używając kątowników montażowych. Przykręć ramy okienne wkrętami bezpośrednio do krokwi.

Instalacja wyłazu dachowego na łatach

Oferowane przez nas okna dachowe można również zamontować do łat dachowych, jeśli rozstaw krokwi dachowych jest zbyt duży w stosunku do szerokości okna dachowego. Wówczas okno przymocuj do łat o szerokość od czterech do pięciu centymetrów, również używając wkrętów.

Nie zapomnij wypoziomować okna dachowego!

Aby funkcjonalne okno dachowe prawidłowo się otwierało, zwłaszcza to, zamocowane na łatach, trzeba je wypoziomować. W tym celu włóż skrzydło w ościeżnicę. Następnie sprawdź, czy powstałe szczeliny są równoległe. Ewentualne nierówności zniweluj podkładkami pod kątowniki. Po wypoziomowaniu zabezpiecz okno przed wilgocią, montując wokół wyłazu specjalną folię.

Czynności, kończące mon taż okna dachowego

Okno zamontowane, jednak to nie koniec pracy. Pozostało jeszcze bowiem założenie kołnierza uszczelniającego i przeprowadzenie działań wewnętrznych, takich jak ułożenie folii paroizolacyjnej wokół okna oraz ocieplenie okiennej wnęki. Na końcu wykańcza się ją płytami gipsowo-kartonowymi.

Montaż okna dachowego nie jest skomplikowanym zadaniem, najlepiej jednak, aby wykonał je dekarz. Dzięki temu unikniesz ewentualnych błędów i usterek, które w konsekwencji mogą negatywnie wypływać na użytkowanie okna.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >