Montaż okna dachowego – przydatne informacje

Decyzja o wykonaniu okna dachowego to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy doświetlić poddasze. Jak wygląda proces montażu okna połaciowego? Na co należy zwracać szczególna uwagę? Zapraszamy do lektury!

 

Czego będziemy potrzebować?

Niezbędne akcesoria do montażu to: kołnierz uszczelniający dopasowany do blachodachówek, odcinek blachy jednomodułowej długości, a także folia paroprzepuszczalna. Wszystkie te elementy najlepiej dobierać razem z dekarzem, którego zadaniem będzie montaż naszego okna.

Wybór dobrego dekarza to w tym wypadku bardzo istotna kwestia. Na szczęście istnieje wiele cenionych na rynku film, jak warszawska Dachlux, zajmująca się montażem okien od 21 lat.

 

Jak wybrać miejsce na okno połaciowe?

Okna połaciowego nie należy z pewnością instalować w bezpośredniej bliskości koszy, gdzie mogłyby być np. zalewane wodą z topniejącego śniegu. Wskazane jest również umieszczenie okna między krokwiami, żeby uniknąć ich rozcinania.

Jeśli dwa arkusze blachy łączą się w miejscu, w którym ma zostać wmontowane okno, wtedy należy je zamontować tak, by połączenia wypadała dolna krawędź okienna. Dzięki temu będzie można właściwie wyprowadzić kołnierz odprowadzający wodę.

 

Montaż okna połaciowego – najważniejsze zasady

Pierwsze kroki, jakie należy wykonać przed właściwym montażem okna, to zdjęcie dwóch sąsiadujących arkuszy blachy, w celu uniknięcia ich zniszczenia, a także uzyskania lepszego dostępu do warstw dachu.

Następnie należy wyciąć łaty, aby dostać się do izolacji. W miejscu w którym ma zostać zainstalowane okno należy przeciąć folię po przekątnej, a następnie wywinąć ją na połać. Ostatnim elementem wykonywania otworu jest usunięcie ocieplenia i warstwy wykończenia poddasza.

Osadzenie okna

Kolejną czynnością, jaką musimy podjąć po wykonaniu otworu, jest osadzenie okna. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wyniesienie ościeżnicy (dopasowanie do wysokości profilu blachodachówki). Wokół okna należy zrobić izolację z folii wysokoparoprzepuszczalnej, również tej wcześniej przeciętej i wywiniętej przy okazji robienia otworu na okno, a następnie zamocować obróbki.

W celu dokończenia pokrycia wokół otworu konieczne jest odmierzenie odległości od najbliższych arkuszy blachy na dachu – uzyskamy w ten sposób szerokości, które trzeba przykryć wcześniej zdjętymi arkuszami, które przycinamy i montujemy, zaczynając od okapu.

Warto pamiętać, żeby pierwszy arkusz podchodził pod kołnierz obróbki naszego okna.

Ostatni etap to zasłonięcie ubytków jednomodułowymi arkuszami (między arkuszami dolnym i górnym należy umieścić kołnierz okna), a następnie wyrównanie krawędzi za pomocą nożyc do cięcia blachy.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >