Montaż pokrycia bitumicznego krok po kroku

Bitumiczne pokrycie dachowe wraca do łask. Przez wiele lat kojarzone było z nieestetycznymi papami, jednak dziś gont bitumiczny nadaje budynkom niezwykłego klimatu. Montaż pokrycia dachowego tego typu należy do najłatwiejszych spośród wszystkich obecnie dostępnych produktów. Aby poprawnie położyć materiał, należy wcześniej odpowiednio przygotować połacie dachowe.

Jakie akcesoria są potrzebne do montażu pokryć bitumicznych?

Bitumiczne pokrycia dachowe wykonuje się z masy bitumicznej położonej na maty z włókna szklanego. Najczęściej mają kształt specjalnych płytek, które układa się obok siebie na dachu. Tak wykończone połacie dachowe wyróżniają się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Gont nie traci swoich właściwości ani przy wysokich, ani przy niskich temperaturach (zgodnie z zapewnieniami producentów może przetrwać nawet 60-stopniowe mrozy).

Dużą zaletą bitumicznych pokryć dachowych jest ich niska waga. Dzięki temu sprawdzają się przy starych więźbach, których konstrukcja może być naruszona. Pamiętajmy, że wzmocnienie belek niesie ze sobą spore wydatki, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej wybrać gonty bitumiczne.

Jakie akcesoria są potrzebne do montażu gontów bitumicznych?

Przed rozpoczęciem prac dekarskich należy odpowiednio przygotować połacie dachowe. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych podpowiadają, jakie przyrządy przydają się podczas montażu gontu:

Aby zamocować gont na dachu, wystarczy zaopatrzyć się w młotek (opcjonalnie może być też mocny zszywacz), miarkę, poziomicę, szczotkę i nóż dekarski. Kolejne niezbędne elementy to szpachla, specjalistyczny klej oraz naczynie do podgrzewania lepiku. W tym wypadku lepiej nie stosować plastikowych wiader, ponieważ mogą się roztopić pod wpływem wysokiej temperatury.

Przygotowanie dachu

Każdy dach przed montażem pokrycia musi być odpowiednio przygotowany. Kluczowe jest wykończenie wszystkich blacharskich elementów, które mają za zadanie zapobiegać przedostawania się wody do wnętrza budynku. Jeśli na dachu znajdują się części wykonane ze stali, należy je zagruntować. W przeciwnym razie nie uda się przykleić do nich gontu. Oczywiście dach musi być ocieplony, a między materiałem termoizolacyjnym a gontem trzeba zachować przestrzeń zapewniającą odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza.

Gont bitumiczny wymaga specjalnego, sztywnego i wytrzymałego podłoża. Do tego celu używa się najczęściej desek pokrytych wodoodpornym preparatem, sklejek, płyt wiórowych, płyt OSB lub MFP. Należy także pamiętać, że tak przygotowane połacie przed samym montażem muszą być równe i suche. W przypadku obfitych deszczów musimy poczekać, aż dach wyschnie.

Mocowanie gontu

Obecnie wielu producentów oferuje gonty bitumiczne, które na spodzie są wyposażone w specjalne paski kleju. Takie wyroby nagrzewają się pod wpływem temperatury i samoistnie przyklejają do desek. Oznacza to, że w opakowaniach poszczególne elementy są od siebie oddzielone folią. Pamiętajmy, by jej nie usuwać, ponieważ gonty się przykleją (zwłaszcza gdy jest wysoka temperatura) i nie uda się ich już położyć na dachu.

Sam montaż jest niezwykle łatwy. Gonty należy równo układać obok siebie i dodatkowo przybijać do podłoża gwoździami ocynkowanymi o wymiarach  2,8 x 30 mm lub zszywkami. W przypadku stromych połaci dachowych warto użyć większej liczby gwoździ, by porywisty wiatr nie dostał się pod pokrycie dachowe i go nie zerwał.

Gont układa się rzędami tak, by pasy nachodziły na siebie mniej więcej o pół powierzchni części znajdującej się wyżej. Do wyznaczenia równych rzędów stosuje się długą poziomicę. Sam proces montażu należy rozpocząć od okapu. Pamiętajmy, że przy instalacji kolejnych pasów, przykrywać mocowania poprzednich. Jeśli gont znajduje się w pobliżu elementów blaszanych, to musi na nie nachodzić.

Przed samym montażem warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Poszczególne artykuły mogą się między sobą różnić parametrami, które są dokładnie opisane w instrukcji. Warto także kupować gont z tej samej serii. Jego wierzchnia warstwa pokrywana jest specjalnymi posypkami mineralnymi wzmacniającymi konstrukcję. Pokrycie może zatem minimalnie różnić się od siebie, co na dachu będzie widoczne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >