Kiedy może być konieczne zamontowanie wyłazów dachowych

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych. Przygotowania do tej inwestycji opierają się głównie na opracowaniu projektu czy zakupie potrzebnych materiałów. Warto także sprawdzić, czy przepisy mówią coś o konkretnych wymogach, jakie muszą spełniać budynki. Regulacje prawne dotyczą przede wszystkim montażu wyłazów dachowych.

Czym jest wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy to specjalny otwór pozwalający na swobodne wyjście na dach. Najczęściej ma postać otwieranego okienka. Z jego pomocą można z łatwością przeprowadzić wszystkie prace konserwacyjne na dachu. Z takiego wyłazu korzystają kominiarze, gdy przeprowadzają przegląd kominów. Warto przy okazji zaznaczyć, że kominiarze mają prawo odmówić kontroli, jeśli nie mają zapewnionego bezpiecznego wyjścia na dach. Wyłazy dachowe przydają się, gdy chcemy przeprowadzić renowacje dachu po zimie. Z technicznego punktu widzenia warto je zainstalować praktycznie na każdym dachu. Co na ten temat mówi polskie prawo?

Przepisy związane z wyłazami dachowymi

Przepisy dotyczące obowiązku montowania wyłazów dachowych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku Prawo budowlane. Artykuł 308. określa, że wyłaz dachowy jest konieczny w budynkach składających się co najmniej z dwóch kondygnacji. W takiej sytuacji wyjście na dach powinno znajdować przynajmniej w jednej z klatek schodowych. Oprócz tego odpowiednie otwory wykonuje się w przypadku obiektów określonych jako wysokie i wysokościowe (z każdej klatki schodowej). Prawo przewiduje również, że wyjście powinno być montowane na dachu o spadku ponad 25% niezależnie od jego przeznaczenia (może to zatem być dom jednorodzinny). W takim wypadku bardzo ważną rolę odgrywają specjalne zabezpieczenia przed poślizgiem. Podobnie jest w przypadku dachów ze spadkiem 100%.

Czym różnią się poszczególne wyłazy dachowe?

Wyłazy dachowe stosuje się jako wyjście na dach. Oprócz tego mogą doświetlić pomieszczenia gospodarcze lub stryszki. W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje produktów tego typu. Różnorodność dotyczy kolorów, kształtów oraz ogólnej stylistyki, co pozwala dobrać wyłaz do każdego dachu. Oprócz tego można znaleźć wyłazy przeznaczone do montowania w pomieszczeniach ogrzewanych bądź nieogrzewanych. Jeśli nie chcemy, aby przez otwór uciekało ciepło, warto zdecydować się na model ze specjalną szybą termoizolacyjną. Wyłazy mogą mieć różne rozmiary i kształty. Najczęściej montuje się je w pobliżu kominów. Jeśli nie jest to możliwe, należy zainstalować specjalne uchwyty i zabezpieczenia, które chronią podczas sprawdzania dachów lub kominów.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >