Jak myć okna dachowe?

Okna dachowe, inaczej nazywane połaciowymi najlepiej myć miękką ściereczką lub ścigaczem do szyb. Najbardziej odpowiednia będzie czysta, miękka woda, z niewielkim dodatkiem płynu. Jeśli woda jest twarda, dolej do niej odrobinę detergentu, mającego na celu jej zmiękczenie.

W przeciwieństwie do zwykłych okien dostęp do okien jest dachowych nie jest jednak prosty. Sposób ich mycia zależeć będzie od ich rodzaju.

Jak czyścić dachowe okna obrotowe?

Przede wszystkim okien połaciowych nie należy myć w najbardziej ciepłej porze dnia. Aby wyczyścić szybę zewnętrzną okna obrotowego, wystarczy obrócić skrzydło okna o 180 stopni, a następnie zablokować je zasuwką w tulejce, umiejscowioną na dole okna. Umożliwi to mycie dachowego otworu okiennego dwoma rękoma. Obrotowe okna dachowe są najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Metoda czyszczenia połaciowych okien uchylnych

Kolejnym rodzajem okien dachowych są okna uchylne, których oś obrotu umiejscowiona jest w górnej krawędzi ramy. Aby możliwe było umycie ich zewnętrznej szyby od wewnątrz, montowane są w parach. Dzięki siłownikom, okno nie zamyka się samo.

Jak czyścić świetliki?

Wyjątkowo estetycznym oknem połaciowym jest świetlik. Ze względu jednak na fakt, iż takie otwory okienne montuje się na stałe, są one nieotwieralne. Nie da się ich zatem umyć ich zewnętrznej szyby od wewnątrz. Jak sobie poradzić w takie sytuacji?

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie drabiny zwykłej, drabiny z podestem lub drabiny schodowej. Ta ostatnia jest przystosowana do użytkowania na dwóch poziomach. Można także skrócić lub wydłużyć jej ramię. Przy oknach zamontowanych na dużych wysokościach najlepiej sprawdzą się specjalne kije teleskopowe. Rozsuwa się je, a następnie blokuje na dowolnej odległości. Kije wykonane są z lekkiego aluminium. Na ich końcu można zamontować gąbkę, szczotkę lub zbierak do wody. Ich maksymalny rozsuw może wynosić nawet jedenaście metrów.

Okna dachowe są zatem nieco trudniejsze w czyszczeniu, jednak i tak warto je zamontować. Są bowiem estetyczne i funkcjonalne.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >