Najczęściej popełniane błędy dekarskie przy budowie dachu

Wykonanie konstrukcji dachu to jedna z najważniejszych prac przy budowie domu. Od profesjonalizmu, rzetelności i dokładności dekarzy zależy, czy w przyszłości nie pojawią się nieszczelności i usterki pokrycia dachowego, które będą mieć wpływ na stan całego budynku. W tym wpisie przedstawiamy najczęściej pojawiające błędy przy układaniu dachu. Ich znajomość to najlepszy sposób, aby się przed nimi uchronić.

10 błędów przy budowie dachu — przykłady

  1. Błędy projektowe. Pewne niedociągnięcia, a nawet rażące błędy mogą pojawić się już na etapie projektowania konstrukcji. Jeśli geometria dachu nie zostanie prawidłowo zaprojektowana, może dojść do m.in. uginania się więźby. Konieczne jest bardzo precyzyjne określenie kąta pochylenia połaci i rozpiętości, a więc możliwości oparcia i obciążenia dachu.
  2. Niska jakość drewna. Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jeśli będziesz chciał zbytnio oszczędzić na materiałach i wybierzesz drewno niskiej jakości, wpłynie to negatywnie na wytrzymałość dachu. Staraj się więc wybierać deski i bale odpowiednio wyschnięte, bez jakichkolwiek usterek w postaci np. części przegniłych czy ze śladami szkodników.
  3. Nieprawidłowe rozmieszczenie łat. Jeśli łaty zostaną źle rozmieszczone, trudno będzie odpowiednio ułożyć dachówki (będą one sprawiać wrażenie albo za krótkich, albo za długich). Konstrukcja dachu powinna być zmierzona bardzo dokładnie, z uwzględnieniem konkretnego typu dachówki. Istotne jest zachowanie identycznych odstępów między rzędami. Pamiętaj, że każde pokrycie wymaga zastosowania innego rozstawu łat.
  4. Niedociągnięcia przy montażu obróbek blacharskich. W tym przypadku błędy pojawiają się najczęściej przy kominie, koszach dachowych i oknach połaciowych. Niewłaściwie połączone ze sobą elementy powodują nieszczelności, więc dach w przyszłości może przeciekać.
  5. Niewłaściwe usztywnienie więźby dachowej. Do usztywnienia więźby dachowej należy zastosować wiatrownice oraz deski kalenicowe, a także deskowanie dachu (łacenie). Oprócz tego konieczne jest przestrzeganie zasad w zakresie wymiarów tych elementów. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, połączenia mogą się przesuwać, a deski będą wypadać.
  6. Uszkodzenia i błędy przy układaniu folii dachowej. Podczas pracy niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia folii dachowej, np. ostrymi narzędziami czy przy cięciu dachówek. Wszelkie takie usterki koniecznie należy naprawić, najlepiej z zastosowaniem specjalistycznej folii naprawczej. Jeśli nie zostanie to zrobione, może dojść do nieszczelności dachu.
  7. Niewłaściwy sposób układania i obróbki materiału pokrycia. Każdy materiał pokrycia cechuje się określonymi właściwościami i wymaga nieco innego podejścia przy układaniu i obróbce. Jeśli będziemy niewłaściwie z nim postępować, może dojść do uszkodzeń, np. pękania dachówek ceramicznych czy wgnieceń w arkuszach blachy itp. Dekarz powinien dostosować poszczególne czynności do specyfiki materiału, z jakim pracuje. Konieczne jest też zastosowanie odpowiednich narzędzi.
  8. Brak odpowiedniego spadku w stropodachach. W przypadku dachów płaskich niezbędne jest wykonanie odpowiedniego spadku — inaczej będzie zbierała się w nim woda.
  9. Brak dylatacji więźby. Jest to celowo pozostawiona szczelina między więźbą a ścianami działowymi. Bez niej w ścianach działowych mogą pojawiać się rysy i spękania.
  10. Nieprawidłowo zamontowane rynny. Mogą powodować zalewanie elewacji wodą opadową.


Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >