Najczęściej stosowane metody termoizolacji dachów

Dach odpowiada za ochronę domowników oraz budynków przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Odgrywa także istotną rolę w zapewnieniu ciepła, chociaż w tym wypadku najważniejszym elementem jest termoizolacja dachu. Obecnie do izolacji połaci wykorzystuje się różne materiały montowane między krokwiami lub na belkach. Czym różnią się te sposoby i jakie mają wady oraz zalety?

Dlaczego termoizolacja dachu jest ważna?

Chłód w pomieszczeniach jest bardzo niekomfortowy. Aby zapewnić domownikom ciepło, należy dobrze odizolować dach. Brak izolacji lub jej nieprawidłowe wykonanie sprawia, że ciepło ucieka. W ten sposób nigdy nie zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Termoizolacja zapewnia ochronę ścian i więźby przed wnikaniem wilgoci. Woda, która dostaje się do wnętrza, może osiadać na ścianach, przez co po pewnym czasie pojawi się trudny do usunięcia i szkodliwy dla zdrowia grzyb. Remont elewacji oraz wymiana krokwi może okazać się bardzo droga, dlatego już na etapie budowy domu warto zadbać o odpowiednią termoizolację, by później oszczędzić na kosztownej renowacji.

Metoda międzykrokwiowa

W Polsce najczęściej stosuje się metodę międzykrokwiową przy użyciu wełny mineralnej lub  styropianu. Materiał izolacyjny umieszcza się między belkami. Oczywiście zarówno wełna, jak i styropian muszą idealnie przylegać do belek. W przeciwnym razie powstaną dziury, przez które ucieka ciepło. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wychłodzeniem pomieszczeń jest montaż materiałów do termoizolacji dachów także pod krokwiami. W ten sposób mamy całkowitą pewność, że poddasze jest dobrze izolowane i do pomieszczeń nie będzie dostawać się woda. Ma to jednak jedną wadę, ponieważ minimalnie zmniejsza przestrzeń pomieszczeń.

Metoda nakrokwiowa

Kolejny sposób zabezpieczania dachów przed utratą ciepła jest montaż izolacji od zewnętrznej strony krokwi. Taka metoda nie zawsze może być stosowana. W przypadku, gdy więźba ma naruszoną strukturę i niektóre belki nie są aż tak mocne, należy z niej zrezygnować. Nadmierne obciążenie więźby po jakimś czasie doprowadzi do uszkodzeń dachu. Dlatego przed wykorzystaniem nakrokwiowej termoizolacji dachu warto sprawdzić stan belek. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który umiejętnie oceni, czy dach wytrzyma dodatkowy ciężar. Metoda nakrokwiowa pozwala zachować niektóre elementy więźby odkryte, co prezentuje się niezwykle ciekawie w aranżacji wnętrz.

Jakich materiałów używa się do termoizolacji dachu?

Istotną rolę odgrywa także wybór odpowiedniego materiału do termoizolacji. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w sprzedaży elementów do wykończenia dachów oceniają, że w tym wypadku klienci mogą liczyć na dużą różnorodność:

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite tworzywa zapewniające ochronę cieplną budynków. Największą popularnością już od kilku lat cieszą się wełna mineralna i styropian. Są to stosunkowo lekkie produkty, dzięki czemu więźba nie jest obciążona. Coraz więcej osób decyduje się na ocieplenie poddasza przy użyciu pianki PIR, która jest niezwykle łatwa w montażu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, musimy pamietać, by był prawidłowo położony. W przeciwnym razie pojawią się tak zwane mostki, przez które ucieka ciepło.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termoizolacji?

Wybierając konkretny materiał, należy ocenić stan dachu. Oprócz tego istotne jest, by tworzywo było ognioodporne. Obecnie większość producentów przeprowadza specjalne testy, które potwierdzają bezpieczeństwo konkretnego artykułu. Do ognioodpornych materiałów na pewno należy wełna mineralna. Podobnie jest ze styropianem i płytami styrodurowymi. Warto także pamiętać, że nie każdy styropian nadaje się do ocieplania. Musi to być materiał bardzo dobrej jakości. W sklepach można znaleźć specjalny styropian grafitowy o różnej grubości, który idealnie izoluje ocieplane powierzchnie.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >