Jak należy układać gonty bitumiczne?

Gont bitumiczny składa się z papki bitumicznej oraz kawałków rdzenia włókna szklanego. Sprzedaje się go w pasach.

Jest to poszycie niezwykle szczelne, wytrzymałe, estetyczne i proste w montażu. Sprawdź, jak należy je układać.

Jakie prace należy wykonać przed ułożeniem gontu?

Przed ułożeniem gontu bitumicznego wykonuje się pełne deskowanie dachu, a także przeprowadza obróbki dacharskie. Mają one na celu zagwarantowanie swobodnego spływania wody nad połączeniami i jej niezaleganie pod poszyciem.

To także moment układania papy podkładowej oraz mocowania kominków wentylacyjnych.

Między ociepleniem a podłożem trzeba zachować szczelinę wentylacyjną, która ochroni izolację cieplną przed zawilgoceniem. W tym celu należy wykonać otwory wlotowe pod okapem, a następnie wylotowe w:

  • połaci,
  • ścianach szczytowych,
  • kalenicy.

Jakie podłoże stosuje się pod gont?

Powierzchnia, na której układa się gont, musi być równa, sucha i sztywna, dlatego najczęściej stosuje się deski.

Równie dobrym materiałem pod gont będą wodoodporne płyty wiórowe, płyty OSB lub wodoodporna sklejka. Ich wilgotność nie może być większa niż 21%.

Decydując się na deski, zaimpregnuj je środkami grzybobójczymi oraz przeciwpożarowymi.

Zasady mocowania gontu bitumicznego

Dostępne w naszej ofercie gonty bitumiczne z jednej strony pokryte są klejem, co sprawia, że ich montaż jest niezwykle prosty.

Nagrzewane przez promienie słoneczne, sklejają się samoczynnie na dachu. Jeśli temperatury nie są dostatecznie wysokie, należy użyć nagrzewnicy.

Aby dodatkowo zabezpieczyć gont przed przesuwaniem się, warto przymocować go zszywkami do połaci kalenicy. Do podłoża przybij gont gwoździami papowymi.

Jak układać gont bitumiczny?

Aby ułatwić sobie pracę, przed położeniem gontu, wyznacz na połaci pomocnicze linie poziome i pionowe. Rzędy gontu układaj tak, aby każdy następny był przesunięty o pół gontu. W ten sposób na jeden metr kwadratowy powinno przypadać do dziewięciu pasów materiału.

Pracę zacznij od przykrycia pasu okapowego. Jeśli kosz dachowy wykończony jest blachą, pasy gontu powinny na nią zachodzić. Układa się je na przemian bądź docina z obu lub z jednej strony.

Z układaniem gontu bitumicznego powinny poradzić sobie nawet osoby niedoświadczone w pracach dekarskich.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >