Kiedy należy wymienić pokrycie dachowe, a kiedy wystarczy jego naprawa?

Wymiana całego pokrycia dachowego wiąże się ze sporymi kosztami. Zanim kupimy nowe produkty i zamówimy ekipę, warto zacząć od przeglądu. W ten sposób można szybko ocenić, czy aktualny stan połaci dachowych faktycznie wymaga kompleksowej wymiany, czy wystarczy tylko renowacja poszczególnych części. Zła kondycja dachu prowadzi do zawilgocenia ścian, dlatego w przypadku większych problemów należy szybko zareagować.

Jak powinien wyglądać prawidłowy przegląd dachu?

Każdy przegląd dachu musi być przeprowadzony przez fachowca, który będzie w stanie ocenić, czy faktycznie trzeba rozpocząć wymianę połaci. Taki swego rodzaju audyt dotyczy nie tylko samego pokrycia, lecz także rynien, więźby oraz okien. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za kompleksową wymianą dachu jest jego nieszczelność. Dlatego lepiej przeprowadzać przegląd w czasie wilgotnej aury, kiedy na ścianach pojawiają się plamy spowodowane przeciekającą wodą. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy uda się wybrać odpowiedni termin, warto robić zdjęcia nieszczelnych miejsc. W czasie wizyty specjalistów wystarczy pokazać fotografie, które podpowiedzą, gdzie szukać dziur.

Kiedy wystarczy remont?

Specjaliści z firmy Dachlux zajmującej dystrybucją elementów do budowy dachów zapewniają, że w niektórych momentach wystarczy remont połaci:

Jeśli dach przecieka tylko w jednym miejscu, to nie ma sensu decydować się na kosztowną wymianę. Doświadczony dekarz bez problemu wymieni elementy blaszane czy montażowe. Na szybkość usunięcia usterek wpływa między innymi rodzaj pokrycia dachowego. Mniejsze dachówki ceramiczne lub betonowe można szybko wymienić. Sytuacja wygląda trochę inaczej przy całych arkuszach blachy. Wtedy może okazać się, że trzeba ściągnąć kilka elementów, jednak nadal inwestycja jest tańsza niż kompleksowa wymiana.

Kiedy zdecydować się na wymianę dachu?

Kompleksowa wymiana będzie potrzebna, gdy dach przecieka w wielu miejscach. W takiej sytuacji czas może wiele zdziałać. Jeśli podejmiemy decyzję w miarę szybko, nie trzeba obawiać się, że wilgoć dostanie się do wnętrza budynku. Pamiętajmy, że nieszczelność pokrycia wpływa także na termoizolację dachu. Uciekające ciepło przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Przy wymianie dachu należy także zwrócić uwagę na systemy rynnowe. Kompleksowe prace zakładają zakup nowych elementów odwadniających. Nie chodzi tylko o ich sprawne działanie, lecz także o wizualne efekty. Dach ma tworzyć spójną całość, dlatego każda część powinna do siebie pasować.

Rozległe uszkodzenia połaci dachowych

Każde pokrycie dachowe ma swoją określoną wytrzymałość. Do najbardziej solidnych materiałów należy dachówka ceramiczna, która według zapewnień producentów przetrwa nawet do 300 lat. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pokrycia został w przeszłości zastosowany, pamiętajmy, że po pewnym czasie wszystkie artykuły źle wyglądają. Dlatego w przypadku rozległych uszkodzeń lepiej zdecydować się na kompleksową wymianę i podreperowanie więźby. Jest to także sposób na zapewnienie domownikom bezpieczeństwa.

Właściciele starych domów powinni zdecydować się na wymianę, gdy na dachu leży rakotwórczy eternit. Oczywiście takich sytuacji jest coraz mniej, ponieważ informacje na temat szkodliwego wpływu tego surowca są cały czas przekazywane przez media. Zgodnie z polskim prawem do 2032 roku posiadacze domów lub obiektów gospodarczych mają obowiązek wymienić i zutylizować tworzywo.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >