Jak obliczyć ilość materiałów potrzebnych do wykonania pokrycia dachowego?

Zakup materiałów, z których zostanie wykonane pokrycie dachowe, potrafi wiązać się z dużymi kosztami. Można je znacząco zmniejszyć, dokładnie obliczając ilość materiału, która będzie potrzebna. Najłatwiej dokonać tego w przypadku prostych dachów jedno- i dwuspadowych. Nietrudno zmierzyć ich powierzchnię, którą należy następnie przełożyć na ilość dachówek. Koniecznie należy przy tym pamiętać o rozstawie łat – dachówki są układane na zakładki, więc bezpośrednie przełożenie ich ilości na wielkość dachu może doprowadzić do sytuacji, w której liczba elementów nie jest wystarczająca. 

Obliczenie ilości potrzebnego materiału jest znacznie trudniejsze w przypadku dachów o skomplikowanym kształcie. Duża ilość zagięć, kominów i lukarn sprawia, że łatwo o błąd w rachunkach. W przypadku wątpliwości warto zakupić odrobinę więcej materiału, by nie rozciągać położenia w czasie i nie płacić dwukrotnie za pracę dekarza.

Warto również pamiętać, że różne materiały przygotowuje się w różny sposób. Obróbka blachodachówki jest niezbędna przy skomplikowanych dachach, a każda praca przy materiale zwiększa zapłatę dekarza oraz ilość odpadu.

Programy obliczające niezbędną ilość materiałów

Istnieje wiele programów, które pomagają obliczyć ilość materiałów potrzebnych do wykonania pokrycia dachowego. Wiele z nich jest płatnych, ale istnieją również zupełnie darmowe. Oprócz aplikacji, które trzeba pobrać na komputer, można znaleźć również kalkulatory dostępne bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Każdy z programów różni się nieco od innych, jednak większość z nich nie jest zbyt trudna w obsłudze.

Można również całkowicie pominąć ten krok, zlecając wycenę specjalistom. Wycena dachu dostępna na naszej stronie jest niezwykle prosta: wystarczy jedynie wybrać rodzaj pokrycia, załączyć dokument z rzutem dachu (i opcjonalnie z przekrojem) oraz podać swoje dane. Zlecenie wyceny zajmuje jedynie 2 minuty, a będzie ona gotowa w ciągu 48 godzin. To bardzo wygodne rozwiązanie, które serdecznie polecamy.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >