Okna dachowe – metody montażu

Istnieje kilka sposobów na montaż okien połaciowych. Są one możliwe do wstawienia w zasadzie każdej konstrukcji dachowej, a producenci okien starają się z reguły dopasować rozmiary swoich produktów do standardów wymiarowych na poddaszach. Zapraszamy do zapoznania się z różnymi metodami montażu, dopasowanymi do zróżnicowanych warunków panujących na poddaszach.

 

Montaż na krokwiach

Instalacja okna między dwiema sąsiadującymi ze sobą krokwiami to zdecydowanie najprostsza metoda montażu okien na poddaszach. Szczególną uwagę należy zwrócić na szerokość rozstawu podczas zakupu okien dachowych. Dobrze jeśli zostaje nam zapas w postaci ok. 5 cm w stosunku do szerokości krokwi.

 

Montaż okna na wymianach

Najlepiej jeśli szerokość okna jest zbliżona do szerokości rozstawu krokwi – wówczas nie trzeba ingerować w więźbę dachową. Jeśli konstrukcja nie pozwala na takie rozwiązanie, wówczas należy tak zaplanować otwór, by tylko jeden fragment krokwi został wycięty – w innym przypadku zbyt osłabilibyśmy konstrukcję samego dachu.

Następnie należy zamontować położone prostopadle belki, tak zwane wymiany. Służą one do odciążenia przeciętych krokwi i tym samym odciążenie słabszych miejsc dachu.

Montaż na łatach

Ten rodzaj montażu jest polecany w sytuacji, w której szerokość okna jest mniejsza od rozstawu krokwi. W takiej sytuacji okno jest mocowane do konstrukcji dachu za pomocą specjalnych łat. Jest to szybki i prosty sposób na montaż, dodatkowo pozwalający na dopasowanie okna w poziomie.

Warto pamiętać, że jeśli nie czujemy się pewnie w montażu, mimo wiedzy teoretycznej, to wskazane jest, by skorzystać z pomocy fachowych dekarzy, np. firmy Dachlux.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >