Okna połaciowe czy lukarny? Zalety i wady obu rozwiązań

Jakie okna wybrać na poddasze – lukarny czy okna połaciowe? By pomóc Państwu w podjęciu tej decyzji, przygotowaliśmy krótkie zestawienie obu tych rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Jak wpuścić więcej światła na poddasze? Okna połaciowe a lukarny

Jeszcze do niedawna problem niedostatecznego oświetlenia poddasza rozwiązywany był poprzez montowanie lukarn w połaci dachowej. Są to niewielkie, ustawione prostopadle do podłoża okienka, połączone z dachem za pomocą powierzchni bocznych i z reguły wyposażone w niewielki daszek. Ich zastosowanie nadaje elewacji niezwykłego wyrazu, szczególnie, że możemy wybierać wśród wersji znacznie zróżnicowanych pod względem kształtu, rodzaju zadaszenia czy charakteru wykończenia.

Z kolei okna połaciowe stanowią ich nowoczesną, minimalistyczną alternatywę – są montowane w płaszczyźnie dachu. Oznacza to, że stanowią znacznie bardziej dyskretne rozwiązanie i nie mają wielkiego wpływu na wygląd elewacji – często są wręcz niewidoczne z ulicy.

Na co więc powinniśmy się zdecydować, wybierając okna na poddasze? Lukarny będą dobrym wyborem dla bardziej stromych dachów – tych pod kątem przekraczającym 45 stopni – o ściankach kolankowych przekraczających wysokość 1 metra. W przypadku dachów o łagodniejszym pochyleniu nadbudówki mogą one bowiem ograniczać dostęp do światła, ponadto ich budowa sprawi, że w ścianach utworzą się trudne do zagospodarowania wnęki.

Okna połaciowe są natomiast dyskretne, wygodne w montażu i doskonale sprawdzą się w większości dachów po kątem powyżej 15 stopni. Ich zastosowanie pozwoli nam też lepiej oświetlić wnętrze, ponieważ nie będzie żadnych elementów architektonicznych, które przesłaniałyby światło słoneczne. Inaczej, niż ma to miejsce w przypadku lukarn, okna połaciowe nie będą wpływać na powstawanie zaciemnionych miejsc w pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że decyzja ta musi zostać starannie przemyślana – jeżeli w ostatniej chwili postanowimy zastosować lukarny zamiast okien połaciowych, lub zainstalować lukarny na wybudowanym już poddaszu, będziemy potrzebowali osobnego pozwolenia na budowę.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >