Płyty termoizolacyjne: kiedy to dobry wybór?

Wśród wielu materiałów do termoizolacji konstrukcji dachowych dostępnych na rynku, coraz większą popularność wśród inwestorów zdobywają płyty termoizolacyjne. Zainstalowane, oferują użytkownikom sporo korzyści. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – kiedy płyty termoizolacyjne to dobry wybór?

Płyty termoizolacyjne można z powodzeniem wykorzystać do izolacji dachu, zastępując nimi wełnę skalną lub mineralną. Nie każda bowiem konstrukcja więźby umożliwia instalację izolacji w tej formie. Przeszkodą jest np. niewentylowana konstrukcja dachu, szczególnie o niskim nachyleniu lub w ogóle dach płaski. W dachach takich może nie być wystarczającej przestrzeni do montażu izolacji z wełny. W takim przypadku, zamiast izolacji z wełny mineralnej warto jest właśnie wybrać płyty termoizolacyjne. Wybierzemy je również wtedy, gdy izolując poddasze nie chcemy zasłaniać estetycznie wyglądających krokwi na poddaszu użytkowym. Płyty można instalować nakrokwiowo, co nie tylko odsłania konstrukcję nośną więźby, ale i zmniejsza prawdopodobieństwo powstania na niej mostków termicznych. Jest to również rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy obawiają się obniżenia wysokości poddasza po zainstalowaniu izolacji z wełny.

Płyty termoizolacyjne – zalety

Największą chyba zaletą płyt termoizolacyjnych jest ich możliwość różnorakiego wykorzystania: można ich użyć nie tylko do izolacji konstrukcji dachu, ale również ścian, stropów, podłóg, tarasów i fundamentów. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza dlatego, że płyty termoizolacyjne cechuje niski współczynnik λ (niewielkie przewodzenie ciepła), do tego ze względu na charakter materiału jest on długo utrzymywany. Płyty są więc zdolnymi do posiadania swojej wysokiej izolacyjności przez długie lata. Ponadto, zaletą płyt jest ich mała nasiąkliwość wodą. Cecha ta przyda się, gdy nie chcemy montować dodatkowej warstwy paroizolacji. Niektóre rodzaje płyt termoizolacyjnych (np. PIR) wykonane są z materiałów niepalnych, co postrzegane jest jako dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji dachowej. Do tego płyty termoizolacyjne mają dużą odporność na ściskanie, co czyni je wszechstronnym materiałem izolacyjnym. Nie zapomnijmy wreszcie o łatwości montażu płyt, zarówno nakrokwiowo, jak i między- oraz podkrokwiowo. Montaż płyt termoizolacyjnych międzykrokwiowo można przeprowadzić jedynie przy pomocy niskoprężnej pianki i uszczelniającej taśmy zabezpieczającej. W przypadku montażu na krokwiach należy przykręcać płyty do konstrukcji więźby (poczynając od okapu), następnie zabezpieczyć łączenia taśmą uszczelniającą i pokryć całość poszycia paroprzepyszczalną membraną. Tę można przytwierdzać zszywkami do czasu położenia na nich kontrłat. Kontrłaty przytwierdza się takiej długości wkrętami, by sięgnęły do krokwi. Po sięgnięciu szczytu dachu (kalenicy) wypełnia się pozostałą szczeliną pianką niskoprężną, zabezpiecza taśmą uszczelniającą i na zakładkę – membraną. Potem pozostaje już tylko przytwierdzenie łat.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >