Podbitka dachowa: nie tylko ozdoba

Elementy konstrukcyjne więźby dachowej powinny być ochronione przed działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. By tak się stało, u spodu okapu montuje się podbitkę dachową, zamykając w ten sposób przestrzeń pomiędzy ścianą a okapem. Jak więc widać, podbitka to nie tylko ozdoba. Dodatkowo, dzięki podbitce konstrukcja więźby ochroniona jest przed zakładaniem gniazd przez owady i ptaki, a w samej podbitce dachowej możemy obsadzić dodatkowe oświetlenie lub… nagłośnienie. Podbitka instalowana jest bezpośrednio do konstrukcji dachu (do krokwi) albo na specjalnie zamontowanym szkielecie z wiązarów kratownicowych. Może być wykonana z elementów drewnianych, PCV, stalowych lub aluminiowych. Instalując ją jednak, nie można zapominać o pozostawieniu przestrzeni niezbędnej do wentylacji dachu lub zainstalować punkty dostępu powietrza w podbitce.

Montaż podbitki z blachy

Tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym na materiał podbitki jest wykonanie jej z drewna. To naturalny i ozdobny materiał, który doskonale nadaje się do tego celu. Należy go jednak regularnie konserwować, drewno powinno też być przed instalacją odpowiednio zaimpregnowane i wysuszone. Podbitkę z drewna jest też najtrudniej położyć, zwłaszcza na stelażu, kształt prac zależeć będzie bowiem od rodzaju wybranych desek. Dlatego wielu inwestorów wybiera chętnie podbitkę z blachy stalowej lub aluminiowej. Podbitka z blachy  sprzedawana jest w formie arkuszy lub paneli z blachy trapezowej. Materiał pokryty jest powłokami zabezpieczającymi przed niekorzystnym działaniem natury, jest też łatwy w instalacji. Jak zamontować podbitkę z blachy?

Generalnie panele takie instaluje się na kształtkach montażowych lub drewnianych łatach przytwierdzonych do spodu krokwi. Łaty powinny być oczywiście wypoziomowane. Panele podsufitki powinno się montować prostopadle do ściany elewacji, mocowane są w specjalnych prowadnicach w kształcie litery „J”, w które wsuwa się przycięte odpowiednio panele. Mają one możliwość zaczepienia i ryglowania jeden o drugi, co też trzeba uczynić. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej; panel nie powinien być zbyt ciasno obsadzony w prowadnicach ze względu na swoją rozszerzalność i kurczliwość termiczną. Aby zapewnić całej konstrukcji dachu stosowną wentylację, w podbitce blaszanej co trzeci panel powinien być perforowany.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >