Podział dachów płaskich

Dachy płaskie to potoczne określenie dachów o niewielkim (mniejszym niż 3 stopnie) nachyleniu, łączących funkcje stropu (elementu konstrukcyjnego oddzielającego kondygnacje budynku) i właściwego dachu. Nazywamy je również stropodachami. Posiadają one wiele zalet i są doceniane zarówno przez projektantów budynków, jak i użytkowników. Są odporne na działanie silnych wiatrów, ich zastosowanie zapobiega ucieczce ciepła, wreszcie mogą być dużo tańsze od dachów spadzistych. Współcześnie występują w szerokiej gamie rozwiązań estetycznych, opartych na różnorodnych materiałach, a prostota wykonania sprawia, że otrzymujemy elegancki wygląd, połączony z funkcjonalnością.

Dach płaski: szeroka gama rozwiązań

Decydując się na płaski dach, możemy również zagospodarować przestrzeń na różne atrakcyjne sposoby: coraz więcej osób wykorzystuje powierzchnię dachu do przygotowania na nim ogrodu lub przestrzeni rekreacyjnej w postaci tarasu do spędzania czasu w ciepłe dni.

Najczęściej stosowanym rodzajem dachu płaskiego jest stropodach pełny niewentylowany, w którym wszystkie warstwy przylegają dokładnie do siebie, a pokrycie chroni niżej położone warstwy przed wilgocią. Alternatywą jest stropodach odwrócony, pozwala on na urządzenie czynnej  biologicznie powierzchni na górnej warstwie dachu. Rozwiązanie jest to cenione z uwagi na szczelność, trwałość i zabezpieczenie przez wpływem temperatury i innych czynników pogodowych. Jego wadą mogą by nieco wyższe koszty, niż w przypadku dachów niewentylowanych i wentylowanych. Rzadko stosowanym rozwiązaniem w ostatnim czasie jest stropodach wentylowany – zawierający specjalną przestrzeń wentylowaną. To rozwiązanie ma w założeniu zbudować balans między działaniem niskich i wysokich temperatur.

Podsumowując dachy płaskie to rozwiązanie, którego ciągle popularność z uwagi na wysokie walory termoizolacyjne, atrakcyjny wygląd, skuteczną ochronę przed skutkami niepogody oraz walory akustyczne. Fakt, iż pozwalają na zaprojektowanie świetnie wyglądającego dachu zielonego sprawia, że są świetnym rozwiązaniem również dla wymagających klientów.

Decydując się na dach płaski warto skorzystać z pokryć i systemów odwadniania odpowiedniej jakości. Zachęcamy do odwiedzenia strony naszej hurtowni pokryć dachowych, na której znajdziesz wysokiej jakości materiały renomowanych producentów. Nasi pracownicy chętnie doradzą i pomogą dobrać najlepsze rozwiązania. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z jednym z naszych biur >